Orbán åker till USA – ska prata sanktioner med Trump

SANKTIONER. Nästa vecka flyger Ungerns premiärminister Viktor Orbán till Washington DC för att träffa Donald Trump, uppger landets utrikesminister Peter Szijjarto. Ledarna ska bland annat diskutera de amerikanska sanktionerna mot ryska oljebolag, enligt Bloomberg.

Viktor Orbán och Vladimir Putin

USA:s beslut har väckt oro i Ungern och Slovakien, där den ryska oljan är viktig för energiförsörjningen. Orbán själv har tidigare sagt att Ungern arbetar för att hitta sätt att kringgå sanktionerna.

Vi kommer att försöka hitta en lösning, särskilt för Ungern, säger Orbán i en intervju med italienska La Repubblica under måndagen.

-Pettersson säger att Slovakien och Ungern har alternativ för sin energiförsörjning, problemet är att Viktor Orbán inte vill ställa sig på EU och Ukrainas sida. Putin ger honom rabatt och andra förmåner. När den ryska ledningen legat nere har det inte varit några problem att få olja genom Kroatien, det finns energi och kapacitet…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Orbán åker till USA – ska prata sanktioner med Trump

  1. Det går fort utför nu för Putte på hemmaplan.
    Därför är han desperat och skickar Orban för att rapa upp hans begäran igen om USA inte ska sanktionera Moskvastaten överhuvudtaget.

    7
    10

Kommentera