INRIKES. OBSERVERA att artikeln är från 2006 men har något ändrat sig? Invandrare i Stockholms förorter erbjuds 1 920 kronor – skattefritt – för att gå en ”demokratikurs” i ABF:s regi. I kursen ingår ett studiebesök i riksdagen med socialdemokraten Maria Hassan som guide. De borgerliga politikerna nobbas – men skattebetalarna står för notan, kan Expressen avslöja.

Expressen har tagit del av ABF-erbjudandet – med rubriken ”Demokrati, samhällskunskap och valet 2006” – som gick ut till Stockholms invandrarföreningar i början av året:
”Skattefritt”
”Du som är mellan 20-64 år och deltar i utbildningen har möjlighet att få ett skattefritt studiebidrag på 80 kronor per studietimme.” Inte med ett ord nämns att det är statliga pengar, som fördelats av LO – eller att enbart socialdemokraterna kommer att få besök. Folkpartiets integrationssamordnare Gulan Avci fick erbjudandet: – Jag ringde och frågade var kursen gick ut på, och fick veta att man bara skulle besöka socialdemokraterna i riksdagen. Det är skandal att de försöker köpa invandrarröster, säger hon. Kursledaren Massoud Masam hävdar att syftet med kursen är att få fler invandrare att lära sig om demokratin.
”Så brukar det gå till”
Han medger dock att man bara engagerade socialdemokraterna i samband med riksdagsbesöket: – Det är så det brukar gå till. Är inte risken att deltagare hoppar på kursen för de skattefria pengarna – och sedan tackar genom att rösta på socialdemokraterna? – Nej, folk kommer till kurserna för att de vill lära sig om demokrati. Vart kommer de skattefria pengarna i från? – Det betalas ut från LO. Något mer vet jag inte.









***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Varför nämns SD så många gånger här? Dom har väl inget med sossarnas importera röster att göra. Välkänd taktik när människor på äldreboenden inte är lika lättlurade som förr. Inget ont om dom som röstade som deras föräldrar gjort i tre generationer. Idag möts dessa människor med skitmat och vårdare som inte ens kan svenska..
För vänstern (inklusive sossarna) är alla medel tillåtna.
Men jag undrar lite över att just sossarna bjöd in en massa deltagare som de inte vet så mycket om till riksdagen, då de nu kräver skärpta säkerhetsregler efter att en frilansjournalist besökt en sverigedemokrat i riksdagen…
S – Landsförrädarpartiet.
Jag tror att folk röstar efter sina intressen, iallafall de flesta.
De kristna bokstavvsttoende röst nog på Kd, de rika och för tagare på M, gossen Ruda folk på V. De som är rädda för utlänningar och riskerar att välfärden minskar, de röstar på SD. Kommunala ställda på S. Och de utopiskt lagda röstar på MP.
De. Flesta ser till hur valet påverkar deras ekonomi.
Är det inkomstgrundande? Är det en del av sysselsättningen som ger rätt till a-kassa?
Varför fattar inte Svenska folket vad Sossarna hållit på med i årtionden ?
Vi etniska Svenskar skall jobba i vårt anletes svett för att försörja importfolken år efter år.
VAKNA NI ALLA SOVANDE SVENSKAR OCH INSE VAD MAGDALENA OCH HENNES MEDLÖPARE GÖR MOT OSS SVENSKA FOLK.
Vi är endast till för att arbeta och betala skatter som går till de som inte vill försörja sig själva.
Men hur ska det gå för alla dessa invandrare som blivit lovade guld och gröna skogar innan de kom hit. Jag vet att den informationen finns längst ut i djunglerna eftersom jag varit där.
Man har frågat mig om det verkligen är möjligt att leva i Sverige utan att arbeta. Det är väl klart att man skrapar ihop det man kan och köper en biljett.
Men om nu SD får mer att säga till om så måste de känna sig väldigt besvikna.
Hur bedömer man nu säkerheten i riksdagshuset?
Detta var bara ett smakprov på hur det går till. Sossarna gjorde en överenskommelse med Muslimska brödrasällskapet om att man skulle ”hjälpa” deras medlemmar att komma in i riksdagen, i kommuner och landsting. Om man fick deras röster. Upplägget var enkelt. Imamen i moskén sade till sina undersåtar att de skulle lägga sina röster på (S) för det var ”Profetens” vilja.
Inte underligt att man ville ha fri invandring. Efter tre år hade man – som invandrare – rätt att rösta. Åter ett av sossarnas lumpna trick. De gör vad som helst som kan gynna partiet. Svenska folket? De skiter man i.
Socialdemokraterna vill integrera invandrarna genom korrupta ABF kurser med mutor på 1920:- det låter ju helt sjukt … hade Sverigedemokraterna gjort något dylikt hade Andersson och Baudin skrikit rakt ut … nu tror jag inte på nått sätt att SD är intresserade av problemen dom dagligen jobbar för att bekämpa … invandrare, men Socialdemokraterna Sveriges nya invandrarparti vill tvärtemot dra till sig allt avskummet i hopp om valseger 2026 … man blir illamående.
Socialdemokraterna är dom dubbelbottnades parti alla kategorier.
Här handlar det om att makten och dom oskäligt höga lönerna.
Man går dessutom till val nästa år med politik i hög grad från Sverigedemokraterna och andra borgerliga partier för att vänsterpolitiken har definitivt börjat bli totalt ointressant för dom yngre väljarna.
Varför kör den blaskan med att dom är oberoende av Sossarna när dom gnäller om precis samma saker och kör samma lögner som Sossarna? Att sen butikssnattaren
Dror Feiler ingår i gänget är väl helt naturligt, det är ju dem som befinner sig utanför
lagarna som A.B Skyddar!
Inget nytt under solen . Sossekorruptionen blomstrar .
När man läser alla braskande osanna rubriker i Aftonbladet ska man ha i åtanke att tidningen går riktigt dåligt och måste lura läsare för att få klick .
Att Skrämma upp Svenskarna med krigsrubriker , tror de gynnar Elaka Magdalena.
Bara det att Aftonbladet har DROR FEILER som rapportör säger en del om sakligheten i blaskan. Dror Feiler som i åratal saboterat Demokratiskt utlysta möten . Plus diverse andra grejer han sysslat med . Går att hitta på nätet .
Lågvattenmärke , jaavars.
Det måste vara olagligt när det finansieras av skattemedel och inte alla partier är välkomna.