Måndagsmelodin

Jag frågade ChatGPT och GROK om tillkomsten av visan,

ChatGPT svarade såhär: Evert Taube skrev ”Här är den sköna sommaren” år 1951. Den publicerades i hans vissamling Ballader i det blå, och är en somrig visa som speglar Taubes kärlek till den svenska naturen och sommaren. Visan är ett exempel på hans lyriska stil och förmåga att måla bilder med ord.

Grok svarade så här: Evert Taube skrev visan Här är den sköna sommaren på Ängön hos familjen Johansson strax efter andra världskrigets slut, vilket placerar tillkomsten runt 1945–1946. Visan publicerades första gången i boken Julstämning 1947 och därefter i Ballader i det blå 1948

3 thoughts on “Måndagsmelodin”

  1. Han kunde konsten att trollbinda publiken och gör det än idag. Helt utan rökmaskin, bomber och blinkande lampor. De enda attributen han använde sig av var en hatt eller basker och halsduken som svingades effektfullt. En kulturgubbe som inte många idag ens kommer i närheten av.

    15
    1
  2. En gång satt Mona Sahlin i TV med offerkoftan på och berättade hur hon blev mobbad just av den där sången. När hon gick i skolan, vände sig klasskamraterna om och flinade när man kom till raderna om ”krig och politik”.
    Så visst är det synd om Mona.

    11
    1
  3. Lilla Karin?
    Nästan rätt!
    7.7.7 1975
    Snart 50 år
    Hur fanken kunde herr Taube veta det?

    10
    2

Kommentera