EU-diplomater hedrar fallna soldater i Lviv och lovar mer stöd till Ukraina

UKRAINA. ”Idag firar vi Europadagen med Ukraina och dess folk. För i en familj delas både glädjeämnen och svårigheter”,  skrev Kallas på X. ”Tillsammans med utrikesministrarna står vi enade med Ukraina för en varaktig fred.”

EU:s utrikesministrar och utrikespolitiska chef Kaja Kallas hedrade fallna ukrainska soldater i Lviv, Ukraina, den 9 maj 2025.

EU:s utrikesministrar och utrikespolitiska chef Kaja Kallas hedrade fallna ukrainska soldater under ett besök i Lviv den 9 maj, rapporterade premiärminister Denys Shmyhal på Telegram.

Besöket sammanföll med Rysslands segerdagsparad i Moskva, ett årligt evenemang som Kreml använder för att visa upp militär makt och rättfärdiga sitt krig mot Ukraina .

Delegationer från 35 länder och Europarådet samlades i Lviv när EU – tjänstemän förbereder sig för att godkänna både nytt försvarsstöd och steg mot att inrätta en tribunal för ryskt ledarskap.

Diplomaten besökte hedersgravarna på Lychakiv-kyrkogården, där ukrainska soldater som stupat i Rysslands krig mot Ukraina är begravda.

”Ukraina och Europa står i evig tacksamhetsskuld till dem som gav sina liv för fred och säkerhet på hela kontinenten”, skrev Shmyhal .

Europadagen, som firas årligen den 9 maj, markerar fred och enighet över hela kontinenten. I år inträffar den samtidigt som Ryssland fortsätter sin fullskaliga invasion av Ukraina.

”Under mötet diskuterade vi ytterligare gemensamma insatser för att stärka Ukraina, öka trycket på Ryssland och främja Ukrainas anslutning till EU”, sade utrikesminister Andrii Sybiha .

Den 8 maj sade Kallas att slutgiltigt politiskt godkännande kommer att ges för att inleda en internationell tribunal för att åtala aggressionsbrottet mot Ukraina, riktat mot Rysslands president Vladimir Putin och andra högt uppsatta Kreml-tjänstemän.

Kallas sa också att EU förväntas tillkännage en anslagning på 1 miljard euro (1,1 miljarder dollar) för att stärka Ukrainas försvarsindustri.

-Pettersson säger att den 1 januari 1995 gick Sverige med i den Europeiska unionen. År 2025 markerar därmed Sveriges 30-årsjubileum för EU-medlemskapet. Det är lätt att vara kritisk till EU, mycket fungerar dåligt men jag tycker ett utträde är ett alternativ. Storbritannien och Norge betalar stora pengar för tillgång till EU:s marknad utan att ha något inflytande, dessutom måste de följa de flesta av EU:s regler ändå.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “EU-diplomater hedrar fallna soldater i Lviv och lovar mer stöd till Ukraina”

  1. Dessa Trump och rysstroll som producerar tummar upp och ibland ned. Är troligen högst ett par stycken. Skulle själv kunna producera minst 10 12 tummar om jag öppnade de gamla datorer och mobiler som funkar hjälpligt. Synd att det inte går att fixa så att bara en tumme per IP nr kan göras. Man kan bara skratta åt dessa idioter som gör sig stort besvär att fejka tummar.

    11
    12
    • Sanningen skall ju göra oss fria! Eller hur?
      Tumme upp, eller ned. Spela fotboll. Vi har ju media som äger makten.
      Media styr både dig och mig, men det gäller att läsa mellan raderna.
      Man föds, men kommer inte levande härifrån.
      Men efter sitt frånfälle! (egen mångfaldig erfarenhet) sedan då?
      Troll, och troll i all evighet utan att ha läst på. Bara komma med nedsättande invektiv. Framtiden då globalismen förlorat makten. Då får vi veta.
      Förlåt frågan!
      Mvh Toggan

      5
      5
  2. Vad kan vara mer värdelöst än en EU- pajas?
    Goddagspiltar som springer runt med dokumentportföljer och leker direktörer och blir försörjda av oss skattebetalare! Totala oduglingar och helt onyttiga samhällsparasiter.
    EU har utvecklats till en extrem vänsterorganisation som går i WEF:s ledband.
    En hemsk samling av internationella banditer!

    32
    8
    • Ni rysstroll och ryssapologeter bör hålla er till er fegis och krigsförbrytare pluttin. Beträffande skatter i EU och Sverige har ni inte ett endaste vitten med det att göra. Ska ni göra något gott se till att den lille låghalte massmördaren blir upphängd i en lyktstolpe i Moskva, så gör ni någon nytta, annars täpp igen vodkaintaget.

      12
      24
      • Ryssarnas hejaklack, begåvningsreserven från afs har tittat fram, annars finns dem med gråsuggorna under stenar.

        11
        12

Kommentera

Turn on JavaScript to leave a comment.