UTBILDNING & EXTREMISM. Studenter på Mälardalens universitet, som är emot Israels krig i Gaza, känner sig motarbetade av universitetet, rapporterar Sveriges Radio P4.

Det är synd om de studenter som är emot Israel, makten sätter käppar i hjulen för dem när de vill föra in mer extremism på universitetet. De måste ta ner sina Palestinaflaggor de hängt upp i grupprummen och de känner sig förföljda av väktare. De säger även att de har blivit anklagade för att vara aggressiva och radikala och de får inte ägna sig åt det som är viktigt – Palestina.
Prorektor Cecilia Bjursell säger att deras upplevelse kan bero på det säkerhetspolitiska läget som gör att det är högt tryck på lärosäten att jobba med säkerhetsfrågor.
-Pettersson trodde att elevernas utbildning var det viktiga för dem, inte Palestina. Universitet verkar inte ha någon utbildning om Palestina eller Islam. Jag tycker de ska plugga på skoltid och vill de demonstrera får de göra det på fritiden utanför universitetets område och hänga upp Palestinaflaggor kan de göra hemma, inte i offentliga lokaler.
På Mälardalens universitet läser cirka 19.000 studenter kurser och program inom design- och kommunikation, ekonomi, hälsa, teknik, undervisning samt kammarmusik och opera. Forskning bedrivs inom alla utbildningsområden och är internationellt framstående inom framtidens energi.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Av vilken anledning skall de som hatar oss studera på våra universitet på vår bekostnad?
Palestina extremister har inget på våra universitet att göra.
Vem har bjudit hit dom?
Det finns väl bara ett sätt för ett lärosäte att motarbeta sina elever – att förvägra dem deras utbildning.
Dom kan demonstrera för Palestina i Palestina, inte i ett land som ligger långt ifrån
hemlandet, i Sverige är det den Svenska flaggan som gäller inte Palestinas, tycker
det är missbruk av vår demonstrationsfrihet!
All extremism är av ondo oavsett vad !!!
Mycket bra! Motarbeta på bara, det kan inte skada någon vettig Svensk.
Sossepolitiken är ett Svenskt gissel .
Hjälp dem åka hem till sig. HÄR BEHÖVS DE INTE!
VANDEL kan vara ett bra redskap för att få dem att åka hem. Terroristkramare som vill utrota andra folk (judarna) och utplåna stater (Israel) skall inte ges skydd i Sverige.
Det är klart att Hamasterrorister och deras supportrar ska motarbetas.
Utvisas och/eller avvisas från Sverige eller universitet.
Skicka dem till Gaza så kan hjälpa muhammedanerna på plats.
@Niklas m.fl, Till och med SvT Rapport igår 19:30 informerar att civilbefolkning i Gaza är trötta på Hamas. Många törs nu utmana makthavarna. De är trötta att vara offer för palestina-terroristernas hat mot Israel. Klädsamt om palestinakramarna i Sverige stod på offrens sida.
Ja herregud, infiltrationen från dessa mörka krafter tar aldrig slut.