Rejäl motgång för Trump och Musk i Wisconsin

UTRIKES. Donald Trump har stött på sitt första riktiga bakslag som president, efter att hans kandidat till posten som domare i högsta domstolen i Wisconsins röstats ned. Susan Crawford, uppbackad av demokraterna, vann omröstningen med besked, framför Trump-stödda Brad Schimel.

Elon Musk i Green Bay, Wisconsin, iklädd en osthatt. Hatten är inte så konstigt som det ser ut. Wisconsin kallas oststaten och står för en stor del av osten i USA.

Omröstningen har betraktats som ett test av Donald Trumps första tid i Vita huset. För presidentens del blev omröstningen i sådana fall att betrakta som ett nederlag när liberala Susan Crawford valdes framför konservativa Brad Schimel till domare i Wisconsins högsta domstol.

Amerikanska medier beskrivs Crawfords seger som en ”chockvinst”.

Trump har tidigare drivit på för att Schlimel skulle ställa upp i valet och har på sociala medier kallat honom en sann ”patriot” medan han benämnt Susan Crawford som en ”radikal vänsterliberal”.

Valet av domare i Wisconsins högsta domstol är det dyraste i USA:s historia. Elon Musk, som själv fanns på plats i Wisconsin under omröstningen, ska ha gått in med 12,2 miljoner dollar för att stötta Schimel och få omröstningen att falla Republikanernas väg.

Den politiska kommentatorn Charlie Sykes menar att Musk och Trump blev utskåpade. – Elon Musk och hans 26 miljoner blev mosade i en delstat som Donald Trump tog hem i valet för bara några månader sedan, säger han i MSNBC:s sändning. – Mycket dåliga nyheter för Elon Musk och hans roll som kungamakare i det Republikanska partier, tillade Sykes.

Orsaken till den stora uppståndelsen och att miljontals dollar östs över valet av domare var att en liberal domare skulle ge liberal majoritet i Wisconsins högsta domstol, och vice versa.

Elon Musk erbjöd ekonomiska incitament till väljare som vissa hävdade var juridiskt misstänkta och är anmäld för det.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Rejäl motgång för Trump och Musk i Wisconsin”

  1. Saxat för de ”svenska” fascisterna.

    Halva den amerikanska senaten vill se strafftullar på 500 procent mot Ryssland om inte landet börjar ”förhandla med ärligt uppsåt” om en fred i Ukraina. Det skriver 50 senatorer från både republikanerna och demokraterna i ett uttalande.

    ”I USA anser de flesta att Ryssland är den angripande parten samt att detta fruktansvärda krig och Putins aggression måste få ett slut nu och förebyggas i framtiden”, står det i uttalandet.

    Senatorerna säger sig också dela Donald Trumps frustration över Vladimir Putin, och skriver att de stöttar hans försök att uppnå fred.
    ——-

    ALLA ÄR INTE LIKA KORKADE SOM SOMLIG SOM SER LYCKAN I TERROR, BARBARI, OFRIHET, …………… OSV OCH FATTIGDOM SOM UTEDASS OCH KALLVATTENPUMP PÅ GÅRDEN. Lycka till allah ni stolpskott som ser Ondskan Furste Putin som ert onaniobjekt!

    8
    8
  2. Vanligt folk och arbetarklassen har börjat nyktra till.

    Lögnen har korta ben!!

    Att dessutom liera sig med krigsförbrytare som ondskans furste fascisten Putin imponerar inte på vanligt folk eller arbetarklassen.

    9
    11
  3. Han , Trumpen , har rätt på en del punkter . Men metoderna han använder är helt uppåt väggarna . Wokerier = Tokerier där har han en fullträff . Att USA,s statsskuld 37.000.000.000.000 dollar måste minska är självklart . Några år till i samma takt och USA är inte längre en makt som kan försvara västvärlden . Titta bara på Svensk politik . Sossarna ligger i som bävrar för att vi ska bli som Ryssland . Men med människans 2 kön har han helt fel . Min granne Helena S . definierar sig som säl , hbtqiS .( Där S står för säl ). Och hon känner sig diskriminerad för att bostadsrättsföreningen inte tar det på allvar och anlägger en pool på gräsmattan . Men får Woke politikerna hålla på ett tag till i Regering och Kommuner så får hon säkert rätt så småningom .

    11
    2
    • Säl, är väl knappast ett ”kön”? Bland sälarna finns det också bara två kön.
      För din grannes del sitter det, som så ofta, i huvudet.

      7
      2
  4. Det var även en folkomröstning om krav på ID-kort för väljare som 84% stod bakom.

    12
    1
  5. I andra sammanhang hade det hetat ”otillbörlig valpåverkan” från Soros sida.

    19
    5
  6. Smekmånaden är över !!
    Det här är bara början på problemen för Trump & Co
    Ingen kan hålla på som Trump & Co och tro att omvärlden och amerikanska folket köper det.
    Trump beter sig som Putin i mångt och mycket och det vet väl alla hur det går på sikt.
    Omvärlden kommer straffa Amerika….
    Summan av allt vansinne blir en jävla inflation som skadar alla.

    19
    26

Kommentera