UTRIKES. Donald Trumps beslut att sparka anställda på justitiedepartementet som utredde honom för brott syftar till att skrämma åklagare och FBI-anställda från att granska och utreda den nya administrationen, säger fem tidigare anställda på justitiedepartementet och FBI till NBC News.

– Föreställ dig att någon i den nya administrationen missbrukar sin makt. Kommer någon inom justitiedepartementet eller FBI verkligen att utreda det nu? säger en tidigare FBI-anställd.
Juridikprofessorn Stephen Gillers är inne på samma spår. Trumps motiv är ”hämnd” och ”avskräckning”, menar han.
Ett dussintal anställda får lämna sina poster
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Ja men det är ju också så att vänstern härjningar med thrump måste ju beivras. Det är ju knappast så att man har kaft en saklig grund med sina åtal tystnad pengar till fnask som inte är nöjda med honoratet.
Av vad jag sett av utfrågarna av Pamela Jo Bondi, tycks dom alla vara livrädda att politiseringen av ”Department of Justice” ska fortsätta, fast inte med Demokraterna vid rodret.
Jag tror det är en överdriven rädsla. Det amerikanska rättsväsendet kommer att må bra av en rejäl utrensning av illvilliga Demokrater, till förmån för ärliga och seriösa jurister.
Det borde regeringen göra här också. Alla våra myndigheter, universitet och högskolor är infiltrerade av vänsterfolk. Vi har nu två exempel av ”regeringens utredare” som motsätter sig regeringens önskemål och dessutom ”regeringens expertmyndigheter” som också motsätter sig regeringens beslut. I USA finns det FBI-chefer som ljugit till förmån till exempel familjen Biden. Man påstod bland annat att innehållet på Hunter Bidens laptop var rysk påverkanskampanj. Hillary Clintons lögner om Trumps ”ryska samarbete” Russian collusion, är ytterligare exempel där FBI och justitiedepartementet ljugit. Det finns många fler exempel där amerikanska myndigheter är partipolitiska.
Naturligtvis skall brottslingarna som terroriserat honom i fyra års tid straffas!
Hämnd? Kanske. Trump har levt under en enorm press de sista fyra åren och varit demokraternas villebråd bl a genom olika stämningar och fängelsehot. Nu är det ”pay-back-time” vilket inte kan försvaras men väl förstås.
Känslan av att trycka till plågoandar och politiska dilettanter är den ultimata(?) känslan. Även i vår del av världen finns det en och annan man skulle vilja ”trycka till”! Ingen nämnd och ingen glömd!
Qvintus,Trump har själv satt sig i den situation han är. Han är kriminell och borde sitta i fängelse.
Dom här 4 åren kommer bli hysteriska på många sätt.
Om Trump ska nå några framgångar får det inte bli töntigt med skrämselpropaganda etc… då kommer alla tappa respekten för honom.
Han har åldern emot sig och det börjar redan bli lite dimmigt runt honom.
Ska man sitta 4 år som president ska man nog inte gå fram som en bulldozer första veckan … då kommer hans eftermäle inte bli det han tror.
När tycker du allt det är lagom att ta fram bulldozern?