UTRIKES. På måndag den 20 januari 2025 svärs USA:s 47:e president in. Det blir Donald Trump som även var den 45:e presidenten. Valdeltagandet var 63,9 %. Donald Trump fick 312 elektorsröster mot Kamala Harris 226.

Trump fick 77,303,573 (49,9%) röster mot Harris 75,019,257 (48,4%) röster. Lite märkligt är att det valsystem som kritiserades enorm efter valet 2020 idag verkar bra och fullt korrekt.
Om väljarna röstade mot Biden/Harris eller för Trump är svårt att veta men Trump vann.
När Trump meddelade sin comeback i november 2022 var det många som ville att han skulle försvinna ur det politiska strålkastarljuset, även hur hans eget parti Republikanerna. Partieliten hade redan börjat planera en framtid med kronprinsen, Florida-guvernören Ron DeSantis, som presidentkandidat.
Två år senare har den uträknade och dömde brottslingen Trump rest sig från askan och tagit en övertygande seger. Donald Trump är dömd på 34 punkter för grovt bokföringsbrott, den första ex-presidenten som dömts i brottmål. Han var åtalad i tre andra brottmål som lagts ned eller vilar. Ytterligare är han dömd i ett civilmål att betala skadestånd för att ha våldtagit och förtalat en kvinna. Han är dömd för bedrägeri efter att ha övervärderat sina tillgångar för att få bättre räntor på lån och har tillsammans med sina söner näringsförbud i New York. Trump har även ställts inför riksrätt inte bara en gång, utan två gånger. Donald Trump blev friad av senaten, då antalet röster för att fälla honom inte räckte till. 67 röster krävdes men 57 senatorer röstade för att fälla och 43 för att fria. Trump beskrivs ofta som en skicklig affärsman medan det är tyst om alla hans konkurser med förluster på över en miljard dollar, det vill säga en miljard lånade dollar. För Trump har sällan stoppat in egna pengar i sina projekt.
-Nåväl, Teflon-Trump har lovat förändring och Pettersson vet att förändring blir det, men jag vet inte hur. Jag misstänker att de senaste tidens alla utspel är ett sätt att flytta fokus från alla Teflon-Trumps vallöften som kommer att spricka.
Jag glömmer inte att världens stora problem ännu så länge finns i Moskva…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168


Då dricker vi champagne och hurrar den 20. januari
Världen bävar för vad denna knäppgök ska hitta på.
Snart får USA en riktig president och ledare. En genuint ärlig och erfaren stor statsman!
Vi kan bara gratulera!
Och hela den övriga normala världen får här en stark och klok bundsförvant.
Men Donald Trump har fler kvalite´er än så!
Han kan prata med både vän och fiende, han är en intelligent och en duktig förhandlare!
Han förstår att fred är bättre än krig och att bygga är bättre än att riva och han förstår också att lika barn leka bäst.
Hela världen skulle behöva ledas av en Donald Trump!
Men oavsett valsystem så fick Trump faktiskt Trump mera faktiska röster än Harris..
”Lite märkligt är att det valsystem som kritiserades enorm efter valet 2020 idag verkar bra och fullt korrekt.”
Källa på det Pettersson!
Nu utmanas ”de goda” av en realpolitiker som Trump är och även av andra mäktiga personer som Musk som tröttnat på woke-fantasierna.. Det vänsterliberala pk-etablissemanget gillar åsiktsfrihet påstår de men det ska vara ”rätt” sorts åsikter, dvs enl deras definition..: ”Visst är det besynnerligt? Globalisterna, EU-federalisterna, talar gärna om öppna gränser, men när amerikansk aktör via sociala medier får stort genomslag i europeiska länder DÅ passar inte internationaliseringen längre. Nu vill vänsterliberala politiker censurerar sociala medier.” (https://samtiden.nu/2025/01/elon-musk-skakar-om-europa/).
Det har varit många hårda ord om Trumps påstådda uselhet. Men glöm inte bort hur vissa bittra motståndare agerat. Ett flertal mordförsök talar sitt tydliga språk och det måste väl ändå betraktas som värre än Trumps lite vassa retorik. Tur att man befinner sig på den lite mer humana sidan.
Vi ser fram emot att få Donald Trump som president. Undrar bara vad alla krigshetsare och vapentillverkare i USA ska tycka om en president som inte startat några nya krig och dessutom vill avsluta dem som USA är inblandade i?
Lugn. Nu har vi fått många krigshetsande politiker både i EU och Sverige.
Men tänk vad tider förändras. På 1700 talet red kungen i fält och styrde sina krigare. Undrar om våra krigshetsande politiker kommer att göra detsamma? Förmodligen inte. Vi har varit så avlägsna från krig i detta land så politikerna förstår nog inte allt elände och död det för med sig.
Säger det pang eller puff, kommer dom att springa till närmaste skyddsrum och börja gråta.
Olof P, ”alla krigshetsare och vapentillverkare i USA ska tycka…”
De behöver inte vara oroliga, få om ens någon president har bombat så mycket som Trump och han vill öka Natos utgifter till 5 procent av BNP så krigsindustrin kommer att ha jobb.
Pettersson menar att snart får USA en president. Grönsaken Biden är snart historia.
”Jag glömmer inte att världens stora problem ännu så länge finns i Moskva…”
Moskva är inte problemet, Moskva är symptomet. Problemet finns överallt i varierande omfattning. Problemet är de kollektiva ideologierna. I detta fall kommunismen och dess följdverkningar. Ryssland är visserligen ett postkommuniskt land men trekvarts sekel av totalitärt styre har satt sina spår. Vänsterblivna finns nästan överallt även i Sverige och USA. Kina, Nordkorea, Venezuela men även Tyskland, Storbritannien, USA och Sverige upplever eller har upplevt ”biverkningarna” av idiotin. WEF, EU och FN är också fula av vänsterblivna.