Sveriges energiproblem kan lösas med naturgas

ENERGIPROBLEM. I väntan på ny kärnkraft måste Sverige öka elproduktionen genom att installera fler gasturbiner och bygga ut infrastrukturen för import av naturgas, anser Sverigedemokraternas:s energipolitiska talesperson Jessica Stegrud. ”Vattenkraften räcker inte till. Vindkraft är osäkert, vätgas och batteristationer en önskedröm”, skriver hon på DN:s debattsida, bakom betalvägg.

Enligt Stegrud finns det en välfungerande världsmarknad för kondenserad naturgas, så kallad LNG, som förser stora delar av Europa och Asien. Sverige skulle alltså inte behöva göra sig beroende av det ryska gasnätet, resonerar hon.

Jessica Stegrud, SD:s energipolitisk talesperson och ledamot i riksdagens näringsutskott. Stegrud har blandat arbetat som controller för Sydkraft/Eon Sverige åren 2001–2019, och hade en chefsposition åren 2015–2019.

-Pettersson säger att gas kan vara ett alternativ så länge den inte är rysk. Ett annat alternativ är att lägga ned alla eller en del av alla energislukande ”gröna” projekt som är ekonomiskt och energimässigt vansinniga, men det kanske löser sig självt när de som håller på med dem inser att det är ohållbart…

Finland hyr LNG-fartyget Exemplar tillsammans med Estland för att ersätta gasimporten från Ryssland. Bild: Excelerate Energy

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “Sveriges energiproblem kan lösas med naturgas”

  1. En fundering har vi infrastruktur för detta redan eller måste man bygga nya anläggningar om så vad kostar det och är det en säkrare eltillförsel än kärnkraft eller är det ännu ett försök att blåsa skattebetalarna med en grön bubbla.
    Hur kommer gasen hit?

  2. ”Gröna bubblor skapas av politiska systemfel”,
    skriver professor Christian Sandström,
    och forsknings­assistent Rickard Björnemalm,

    – några textrader:
    ”När miljarder i subventioner tillgängliggörs bildas givetvis en lång kö av aspiranter som påstår sig kunna leverera det politiken vill ha, och intressegrupper som utövar politiskt inflytande, har en sällsam förmåga att påverka politiken till sin fördel. I bubblans uppbyggnadsfas är det få som skärskådar löften om nyindustrialisering, hållbar utveckling och gröna jobb. Att resultatet i stället blir en grön bubbla betyder att det rör det sig om ett systemfel. Viljan till självrannsakan har hittills varit begränsad. Om vi inte drar lärdom och börjar skärskåda de strukturer som givit upphov till de gröna bubblorna kommer dessa misstag att upprepas framöver.”
    https://www.nationalekonomi.se/wp-content/uploads/2023/02/51-1-csrb.pdf

    11
  3. Ebba Buch skyller ifrån sig på EU, när hon kritiseras för tvångsinförandet av den nya flödesbaserade kapacitetsberäkningsmetoden för elöverföring. Hon ljuger när hon påstår att EU tvingar oss.
    Länk till en viktig artikel.
    https://www.tn.se/naringsliv/39727/trots-kritiken-nu-infors-nya-elmodellen-straffas-med-tyska-elpriser/

    Det konstiga är att i detta ämne hörs det inte knyst om från ledande Sverigedemokrater.
    Försöker man kontakta en politiker så får man inte ett livstecken.

    Min slutsats är att inflationen får en ny skjuss uppåt, hyrorna och matpriserna kommer således att stiga när verkan av detta märks när vinterkylan kommer.

    Vi behöver omedelbart en ny och riktigt för posten utbildad energiminister och en ny generaldirektör för Svenska Kraftnät och inte som nu en snackemoster till energiminister.

    16
  4. ——-Pettersson——-
    Ett annat alternativ är att lägga ned alla eller en del av alla energislukande ”gröna” projekt som är ekonomiskt och energimässigt vansinniga, men det kanske löser sig självt när de som håller på med dem inser att det är ohållbart…
    ————————-

    Och så kan man lägga ned alla energislukande serverhallar.

    47
  5. Att försöka samla in gashydrater i alla hav är betydligt osäkrare när man faktiskt har en ful gott bränsle i alla torvmossar som finns i Sverige. Dessutom kam man begränsa våtmarker och träsket utväxling.

    10
    1
  6. Stal-Laval i Finspång var/är ett världsledande företag på att bygga gasturbiner. Numera är Stal-Laval uppköpta av Siemens Energy.

    22
    1
  7. Ja naturgas debiteras i kubik fot . Och det är inte särskilt kostnads effektivt. Dessutom ger det co2 vid förbränning..
    Däremot skulle man kunna utnyttja alla dessa torv mossar som som finns i Sverige vilket skulle ge ett väldigt humant pris per kilowattimmar. Dessutom är det möjligt att återanvända varmt vatten här på norra halvklotet.så torv är betydligt kostnadseffektivt att elda med.

    8
    1
  8. Det är befriande att läsa Jessika Stegruds ideer pm framtidens energiststem, detta
    till skillnad från det enorma ältande om att jordens temperaturer aldrg varit högre än årets, blir klimatet svalare av att man älter om det hundratals gånger om dagen i varje
    nyhetssändningar? Det liknar ett sjukdomstillstånd? Om det nu är så att Jordens temperatur aldrig varit varmare , hur kan man då hitta gamla redskap djupt under istäcket som gamla förfäder använt??

    45

Kommentera