När FBI nu identifierat personen som skottskadade Donald Trump och dödade en åskådare, kommer det raskt in information om Thomas Matthew Crooks.
Crooks är från Bethel Park, en förstad till Pittsburgh med drygt 30 000 invånare. En förstad som domineras starkt av vita. 2022 bestod 97 procent av stadens invånare av vita, följt av afro-amerikaner och asiater med 1 procent vardera.
Enligt den här sidan som var snabb med information var Crooks 20 år.
Informationen säger att Thomas Matthew Crooks donerade till Joe Bidens installationsdag 2021. Han har flera gånger arresterats för våldsamt motstånd och överfall. Han har synts tillsammans med Antifa under deras upplopp i städer som Seattle, Portland och Minneapolis.
Givetvis lär det dyka upp mer information om skytten inom kort, men hela bakgrunden om Thomas Matthew Crooks lär vi främst hitta i utländska medier.
Ja du Pettersson. Under Trumps tid som president fick han ner arbetslösheten till så låga nivåer som det inte varit sedan 1969. Dollarn hade aldrig varit lika högt värderad mot exempelvis Brittiska pund, sedan 2002. Han sänkte skatten för både hushåll och företag. Han la fram ett förslag om föräldrapenning. Han fick till ett fredsavtal mellan Israel och flera arabstater. Vad gjorde han för negativt som president under sin tid i vita huset? Han blev utsatt för massiva samordnade hatattacker redan innan han ens hade tillkännagett att han tänkte ställa upp i valet 2016 och på den vägen är det. Jag struntar i hans personlighet, men vad är det i hans presidentgärning som gör dig besatt av hat mot honom? Man kan vara en skitstövel som person men ändå göra ett bra jobb. Din och andra bild av honom beror helt på vad Trumphatande och republikanhatande MSM i hela västvärlden sprider. Inte ett on ord har de skrivit/spridit om deras speciella gullegris Obama. Var och är han helgonalikt felfri, för det är den bild MSM sprider?
Hemlig X-sson, du får öva dig lite på läsförståelse. Inlägget handlar inte om Trump och är inte skrivet av mig.
Var har jag skrivit att jag hatar Trump? Jag skrev mycket gott om Trump under hans presidentperiod, men det var då. Han ljuger dagligen, överdriver och är kriminell. Jag tycker inte en sådan person ska vara president i något land.
Det är mycket surr om MSM och skjuta budbäraren men Trump haf inte haft några problem att få ut sina budskap någonstans, inte minst Fox News spred Trumps lögner.
Demokraterna behöver lära sig skjuta bättre om de ska vinna det här valet…
Det står väl 2-0 nu? (2xKennedy mot 0 Regan+0 Trump).
Denna person är bara registrerad republikan för att kunna komma nära möten, samt att vid primärvalen kunna rösta på någon annan republikan än Trump.
Secret Service ska vara bland dom bästa i världen på personskydd!?
Vad fan håller de på med? Enorm inkompetens att inte säkra alla (väldigt få) byggnader innan mötet, alternativt blivit infiltrerade av vänsterblivna? Kvinnliga agenten i slutet när Trump är inpackad i bilen är ju också häpnadsväckande. Hon misslyckas med att hölstra sin pistol flertalet gånger och bestämmer sig därefter att behålla den dragen.
-Och ni vänsterblivna glöm nu inte att trycka tummen ner 🙂
Att lyckas missa en stillastående, stor, orange babian på 130 meters avstånd kräver en speciell typ av inkompetens. Nu har han han i princip säkrat sin vinst i valet -grattis!
Nu pågår stor festyra på SVT.
Socialisters standardlösning för politiskt motstånd är, likvidera motståndet.
Nu försökte denne socialist göra precis det.
Alla dessa tummar ner på alla som skrivit och haft funderingar runt detta mordförsök.Varför kan man ju undra ? Är det alla som blev besvikna för att skytten misslyckades ? En stilla undran bara …
Tycker det är konstigt att det är så lätt att ta sig fram så nära med ett vapen. Ett helt öppet tak bara några meter från podiet.
Blir det en ny konspirationsteori?
Tycker det är minst sagt konstigt när man på en plats läser att han var registrerad republikan och på en annan att han skänkt pengar till Biden…
https://twitter.com/ThePatriotOasis/status/1812348501868556704
Han hade väl listat sig för att ha lättare att ta sig in på mötena. Bättre smälta in.
Samma dag som Biden svor eden donerade Crooks 15 dollar till en ”radikal rörelse”. Antifa?
Möjligt, men denna gång var han ju inte ens inne på mötesplatsen och info om plats samt tid för sammankomsten var ju väl känd av precis alla, så ser inte vad registrering skulle ge honom för fördelar i skjutningen..
Inte jag heller just vid skjutningen. Men överlag borde det väl vara lättare om alla tror att du är Trumpanhängare.
Det är inget konstigt, dels kan det bero på att man vill rösta i republikanska primärvalet (vilket det kampanjade för bland demokrater för att få Nikki Haley vald istället för Trump), men det är också vanligt om man bor i områden som är dominerande av ett parti för att undgå fientlig behandling.
Att ulven tar på sig fårakläder är ju inget nytt!
Själv ställer jag mig tvivlande till uppgiften att han var registrerad republikan. Tror det är ett sätt för demokraterna och dess anhängare i media, att försöka undgå att bli sammankopplade med dådet.
Jag menar såklart ideologiskt sammankopplade, såklart tror jag inte någon i det demokratiska partiet ligger bakom, så konspiratoriskt lagd är jag inte.. 🙂
I Allegheny County, Pennsylvania, där Bethel Park ligger fick Biden nära 60% av rösterna i presidentvalet 2020. Med andra ord lutar den delen av Pennsylvania betänkligt babord.
Det där med att ”poppa popcorn och sätta sig på åskådarplats” är inte min grej, men idag kommer jag att göra ett avsteg. Kommer ”hot mot demokratin” över huvud taget att yttras i pk-salongerna, i tv-sofforna och i de förment seriösa pratprogrammen med ”folkkära” programledare?
Ja alla bra president blir sjutna i USA en konstig tradition man har i usa.
Det innebär ju att demokraterna måste hitta någon som skjuter på Biden annars förlorar Man valet
Vad i den politik som Biden bedrivit gör honom till en ”bra president”?
Joe Biden har varit en framgångsrik president.
Sjösatt ett gigantiskt investeringsprogram värt 1,2 biljoner dollar. Pengar som gått till vägar, järnvägar, offentliga transporter, elnäten och att minska utsläppen från trafiken.
Fått ned arbetslösheten till omkring 3,5 procent, en nivå Sverige inte haft sedan tidigt 90-tal.
Minskat medborgarnas kostnader för sjukvård.
Ordnat stort stöd till Ukraina.
M.m. trots motstånd från kongressen där republikanerna har majoritet.
Inte så konstigt om arbetslösheten har gått ner med dom gigantiska stödpaketen till den amerikanska industrin som bidragen till Ukraina har gett.
Inte så svårt att sjösätta gigantiska projekt heller om dom finansieras med lånade pengar.
Ja det enkla att det är ingen som slösar ammunition på Biden..
Men på Trump är det uppenbart att någon tar exstrema risker.
Dessutom är skyten död vilket försvårar möjligheten till förhör och konstiga påståenden
Ja Biden är en prefekt president han vet ju inte vara han befinner sig. Han klarar inte av att hålla ett tal . Det är hela tiden andra som styr den så kallade presidenten. Den så kallade presidenten är en järndöd zombie som kontrolleras med kemikalier och el stötar .