EKONOMI. Windsor Castle är Storbritanniens största slott och ett av landets mest välkända, det ligger strax väster om London vid staden Windsor i grevskapet Berkshire. Windsor Castle är det äldsta kontinuerligt bebodda kungliga slottet i Europa, i kontinuerligt bruk som kungligt residens för Englands monarker från Henrik I på 1100-talet till Unionsakterna 1707, och därefter för Storbritanniens monarker. Windsor Castle är även världens största bebodda slott/borg.

I förrgår skrev bloggen om Nya Slussen som beräknades kosta 8 miljarder vid beslutstillfället och som nu beräknas kosta 21 miljarder och det är några år kvar till invigningen som är rejält försenad.
År 1917 antog den brittiska kungaätten namnet Windsor efter slottet, istället för det tyskklingande Sachsen-Coburg-Gotha som släkten hetat tidigare.
Fredagen den 20 november 1992 eldhärjades stora delar av Windsor Castle, vilket förstörde några av de äldsta och mest historiska delarna av komplexet.
Anledning till detta inlägg är uppbyggnaden och kostnaden för att återställa slottet. Efter branden talades om att slottet måste torka i uppemot tio år efter alla miljoner liter vatten som användes vid släckningsarbetet, innan återuppbyggnaden kunde börja. Dåvarande inrikesministern lovade direkt att staten skulle bekosta återuppbyggnaden trots att slottet är privatägt. Det var inte populärt hos allmänheten, vid den här tiden var inte det brittiska kungahuset inte så populärt bland allmänheten i Storbritannien.
För att finansiera återuppbyggnaden öppnade Drottning Elizabeth II av Storbritannien Buckingham Palace för allmänheten och entrépengarna gick till återuppbyggnaden och drottning Elisabeth betalade också en frivillig skatt.
Drottning Elizabeths man, Prins Philip, visade sig vara en handlingens man och accepterade varken tidsplan eller kostnader. Han tog tag i saken och slottet var fullt uppbyggt den 20 november 1997, fem år efter branden,och kostnaden för återuppbyggnaden uppgick till 36,5 miljoner pund, vilket var betydligt under budget och på halva tiden.
Nu är prins Philip tyvärr död, så det är svårt att fråga hur han minskade återuppbyggnadstiden till hälften och kostnaden hamnade betydligt under den beräknade.
På Axess TV visas dokumentären med uppgifterna ovan…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Prinsen kapade sannolikt alla korruptionsvägar.