ISLAM. Malmö kan uppenbarligen inte hantera att en israelisk sångerska kommer på besök. Staden borde fråntas Eurovision av säkerhetsskäl, skriver Henrik Jönsson, på Expressen Debatt.

Det som sker i min gamla hemstad Malmö just nu är inget mindre än skamligt. Att det i skrivande stund råder upploppsstämning i stora delar av staden för att en israelisk popstjärna ska sjunga i en musiktävling visar att staden helt förlorat sin grundläggande demokratiska tolerans, och ersatt den med intolerans och aggressiv konfrontation.
Malmö kokar just nu av protester, demonstrationer och manifestationer mot Israels deltagande i Eurovision, och polisen meddelade nyligen att man inte längre kan garantera arrangemangets säkerhet. I stället rubriceras musikfesten nu som en ”särskild händelse”, vilket är ett begrepp som normalt används vid naturkatastrofer, terrordåd och stora olyckor.
-Pettersson menar att Henrik har fel. Det är inte Malmö som hatar utan Malmös muslimer och Malmös styrande socialdemokrater…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det som är ännu skamligare är muslimerna som kommer till vårt förut så fredliga land och spränger, eldar, skjuter, våldtar och misshandlar. Varför inte skicka tillbaka dom dit dom kommer ifrån?
Henrik är duktig på mycket men klarspråk om islam kan han inte tala. Då får han inte komma in i vissa finrum i timbrosfären. Han lommar runt ämnet som katten kring het gröt. Tids nog kommer även det ”förbudet” lyfta, men någon (utanför SD) måste ta risken.
Läst hela artikeln nu. Det symptomatiska är att precis som när det gäller vänsterns judehat undviker Henrik att nämna den som hatar och koncentrerar all text på de hatade, d.v.s. antisemitismen. När det gäller nazisters judehat har debattörer sällan problem att benämna hatarna. Men i detta fall när det är muslimer mestadels (lite vänstermuppar också) så blir det mållöst även från en högerdebattör. Han nämner vare sig muslim, islam eller islamism en enda gång i sin artikel!
Henrik skriver:
”Det smärtar mig att säga detta, men Malmö borde fråntas Eurovision av säkerhetsskäl.
Det är både begripligt och demokratiskt legitimt att olika grupper har starka känslor om kriget mellan Hamas och Israel”
–
Jag tycker han har dubbelfel här. Dels har problemet inget med Malmö i sig att göra. Problemet är islam, det är inte Eurovision som skall bort från Malmö utan islamsk extremism. Den försvinner inte för att man flyttar Eurovision, Eurovision är en bisak i sammanhanget. Det ”legitima” i att hysa känslor pro terrorgruppen Hamas kan också problematiseras. Visst, känslor kan inte lagregleras men stöd till terrorgrupper borde beivras hårdare. Det finns dessutom en tydlig hatbrottsvinkel hör, men hatbrottsdoggar a tiger still nu. Precis som i Ukrainakriget finns här en angripare och en försvarare, det relativiserar Henrik här i viss mån också tycker jag.
Om nu någon ens kollar på skiten så blir det i alla fall ett bra tillfälle att bättra på ”Sverigebilden”.
Svt får visa upp för världen hur fint det är med mångkultur och hur bra det fungerar.
Nån pratade om ”det sovande folket” men frågan är om inte en väldigt viktig del av folket ligger i koma.
När araber och socialister gör gemensam sak slutar det med kravaller och bråk. Det kommer att urarta och dagen efter kommer Amanda Lind, Nooshi Dagostar och Magdalena Andersson stå på torgen i Malmö och utropa…ja, vad då?
Undrar just vem/vilka som är nazister. Unga människor har inga historiekunskaper. Att de lierar och skanderar med organisationer som vill förgöra ett annat land/folkslag skall inte använda orden fred och demokrati.
Tål att upprepas: Malmö är Sveriges rövhål. All skit samlas där!
Låt Netanyahu ta hand om säkerheten i Malmö. Han vet vad som krävs!!!
Jönsson föreslår att läsarna hos Petterssonsblogg.se lyssnar på dagens inlägg hos Snaphanen(punkt)dk
S och deras följare brukar ju alltid skrika Nazister (mm) åt SD. Nu framstår det allt tydligare att bärare av Nazismen är just de Malmöbor som skriker högst åt SD!
Man känner lite vibbar av göteborgskravallerna -95.
Påminner även om tennismatchen mellan Sverige-Israel, Malmö 2009.
Protesterna drog internationell uppmärksamhet och skam över Sverige. Omvärlden visste tydligen inte att antisemitism var så stark i Sverige. Svensk tennis bötfälldes och stängdes av i 5 år från att arrangera matcher. Protesterna hade koppling till socialdemokraterna genom Ilmar Reepus inblandning.
Ha Malmö har blivit ett terrorist läger varifrån stridande jihadidter utgår från med attaker på lä der som Israel och andra kommuner som inte driva av är intresserade av mord orger i islamska syften
Rätt men lite sent påtänkt.
Bygg en mur runt Malmö och döp om staden till Maza!
Dra in alla bidrad till Malmö kommun och se hur länge staden klarar sig. Varför skall en separatistisk muslimsk stad stödjas med skattemedel? Bygg en mur och låt dem klara sig själva. Brutalt ja. Men i annat fall borde den muslimska befolkningen återbördas till sina hemländer.