Ska könstillhörighetslag drivas igenom?

INRIKES. I höstas meddelade Moderaterna och Liberalerna att de söker stöd i riksdagen för att få igenom en ny könstillhörighetslag. Kristdemokraterna Sverigedemokraterna är emot en sådan lag – därför kunde regeringen inte gå fram gemensamt som den brukar. Den 17 april ska riksdagen rösta om lagförslaget.

Moderatledaren Ulf Kristersson hissar prideflaggan hemma i Strängnäs. Bild från Facebook.

Den nya lagen syftar till att göra det lättare att byta juridiskt kön. Åldersgränsen ska sänkas från 18 till 16 år. M och L ser det som en viktig reform för att förbättra livsvillkoren och stärka friheten för transpersoner. Förslaget innehåller också en förändring som gäller könsbyte genom kirurgiska ingrepp. I dag krävs tillstånd från Socialstyrelsen för att genomföra ett sådant ingrepp. Det ska inte behövas i framtiden.

Förslaget splittrar inte bara regeringspartierna. I Moderaterna och Liberalerna finns starka röster för att stoppa det. Så många som 80 procent av de moderata riksdagsledamöterna påstås vara motståndare. Inom Liberalerna lobbar lokala kvinnoförbund för att stoppa det.

Arbetet med att ta fram den nya lagen påbörjades när Socialdemokraterna hade makten. Partiet är fortfarande positivt till lagförändringen, men starka interna röster är emot. En av dem är Annika Strandhäll, som ordförande för S kvinnoförbund.

De som är positiva till lagförändringen framhåller att flera nordiska länder har sänkt åldersgränsen för att ändra sitt juridiska kön och att Sverige ligger efter på området. Ett annat argument som lyfts fram är att många som vill ändra sitt juridiska kön mår dåligt eftersom de upplever att det tar lång tid att få tillstånd ändringen. De som är kritiska till lagförslaget framhåller att det saknas forskning om varför könsdysfori har skjutit i höjden de senaste åren och varför just unga flickor är överrepresenterade.

-Pettersson säger att nu är Moderaterna, som kallar sig konservativa på väg att göra samma misstag som med invandringen. De talar om att lagstiftningen behöver moderniseras. Varför då?

Vi har i tusentals år delat upp människan i två kön, djur, växter och organismer likaså. Varför ska det ändras? Barn är barn, och för att några leker eller menar allvar med könsidentiteten behövs inte en ny lag som förnekar biologiska fakta. I miljoner år har det funnits två kön, det kan inte moderniseras bort vad än HBTQ-maffian påstår.

Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna invänder mot förslaget. Moderaterna, Liberalerna, Socialdemokraterna, Centerpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet röstar för. Men i alla partier finns det avvikande åsikter. Den 17 april får vi se om partipiskan viner och vinner.

Statsminister Ulf Kristerssons gjorde inte saken enklare när han igår uttalande: – Jag hade gärna själv sett 18-årsgräns och därmed inte blandat in föräldrar i frågan. Men nu är det det här förslaget som ligger på riksdagens bord, sa Kristersson. Alltså, det är Kristersson som lagt fram förslaget och nu är han emot sig själv!

Även Annika Strandhäll (S) är emot.

    ***

    Stöd bloggen

    Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

    • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
    • Från andra banker konto 8257-933415168

    Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

    Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

    IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

    12 thoughts on “Ska könstillhörighetslag drivas igenom?

    1. Dom har börjat göra undersökningar på tonåringar som velat byta kön och som det visar sig så växer dom flesta ifrån det.

    2. Är född man dör som sådan och finns bara 2 kön oavsett vad ngn annan säger.
      För säger man att det finns fler ljuger man.
      En enkel fråga till alla tummarna ner vilka kön behövs för att få barn punkt.
      Men det finns ju provrör osv jaha men vad behövs för att det ska bli ett embryo då jo just ja ett ägg som kommer från vadå och en spermie som kommer från vadå jo kvinna och man svårare än så är det inte

    3. Det vore tryggt med en statsminister som ser till de viktigaste problemen i landet. Hot från Ryssland och Kina. Urbefolkningen som förträngs,hånas och utmanövreras av invandrare, precis som indianerna som fick sina reservat. Infiltration, tjänstemannastyre och advokatstyre. Klaner och gäng som har egen rättsskipning med bomber och kulor.

      I stället satsar statsministern sin prestige på könsbyte för ungdomar. När vi äntligen fick en regering som i varje fall så smått ser verkligheten och försöker rätta till trots motstånd från media. Han borde begripa att här tappar han förankringen hos vanligt folk. Han är inte att lita på. Magdalena torde vara glad.

      12
    4. Hysteriskt av våra politiker att det ens har blivit en fråga! Ett dussin människor har ett riktigt problem med sin identitet resten (2800%) har drabbats av HBTQ-enklaven som vill vinna mark för sina ”idéer”. Målgruppen har varit vilsna ungdomar som behöver en helt annan hjälp än att byta till juridiskt kön.
      Skamligt att dessa lobbyister (HBTQ och deras hjälpredor) tagit ett löjligt stort utrymme i debatten med svaga politikers godkännande.

      20
    5. Mina barn är ju för HBTQ och alla dess olikheter men själv är jag osäker. Vi är biologiska kön och det är grunden till att människor finns. Det är min fasta åsikt!

    6. #####
      Sverigedemokraterna vill att riksdagen drar tillbaka förslaget om en ny könstillhörighetslag.
      Nu kräver partiet en extraomröstning och arbetet med att få med sig moderater.
      – Här har vi en möjlighet att göra om och göra rätt, säger SD:s gruppledare Linda Lindberg.
      #####

      Ska det omförhandlas? Här vill jag ha ett klart besked från SD innan EU-valet.

      10
    7. Jag undrar hur Jamal El Haj kommer att rösta om könshysterilagen. Han har ju sagt att han kommer att rösta med sina partiovänner och kristdemokraterna har ju sagt att alla måste rösta.

      14
      • Man får inte rösta.Man får inte handla på systemet.Man är fortfarande omyndig.Men,man anses tydligen mogen att göra ett så livsavgörande beslut som att byta kön vid en ålder där man fortfarande inte är vuxen många saker.Om man absolut känner sig fel i sin kropp så bör man i alla fall kunna vänta tills man är åtminstone över 20 år.Det här är så sjukt och helt i tidens vänsteranda.Det finns inga kön enligt många men då bör man nog ställa sig frågan hur man tror att ens egen tillkomst gick till…Kom man kanske med storken rent ut av ?

        19
    8. Men om nu killarna ska byta kön och bli tjejer, kommer då fjollorna att dö ut ? Vad händer då med bögar, transor och flator ? Kommer vi att slippa drabbas av mellanläget Pride och HBTQ ? För om man går från ett bestämt kön till ett annat bestämt kön, så är man ju tveklöst antingen kvinna eller man.

      Sen är det ju underligt att bytet bara verkar gå från man till kvinna. Inte det motsatta. Kan det vara några osportsliga motiv i detta ? Eller vill man bara kunna flukta lite, som ”Farbror Bosse” ?

      20
    9. Varför tjafsa om könshysteri. Ta bort de juridiska könen i stället. Då kan alla kalla sig vad de vill. Och vi kan äntligen få det lite jämställt och likhet inför lagen. Jag ställer mig oreserverat bakom Strandhällskan. Om hon inte lägger sig platt för någon annan förstås.

    10. Man kan ställa sig frågan om vad som händer när SD samt KD med tillsammans 92 mandat röstar nej till den nya könsbyteslagen och S helt byter fot genom att även de röstar nej med sina 107 mandat. Om regeringens proposition faller med 199 mandat emot så får Ulf Kristerssons lite att fundera över.

      20
    11. Skitbra! Det blir nya framgångar för svensk damidrott! Våra ”damer” kommer att bli mycket farligare än de hormonstinna broilerdamerna från östländerna någonsin var! 👍

      20

    Kommentera