Irakier Hamid Fatlawi döms även av hovrätten till livstid och utvisning

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Hovrätten för Övre Norrland skriver ”Enligt hovrättens mening är det således bevisat att Hamid Fatlawi i gärningsögonblicket varit medveten om vad han gjorde och att han agerade med avsikt att döda Maria Fatlawi. Han är därför motbevisad i fråga om att det rört sig om en impulshandling”.

Maria och Hamid Fatlawi

Livstidsdomen mot Hamid Fatlawi står fast. Han ska även utvisas.

Rätten var inte helt enig. Ett av hovrättsråden ansåg att mannen skulle dömas till fängelse i 18 år.

”Livstids fängelse för mord ska vara reserverat för de grövsta fallen”, skriver rådet.

-Pettersson ser att Hamid mördade sin fru med 39 knivhugg och ett hovrättsråd menar att livstid ska reserveras för de grövsta fallen!

TIDIGARE 2023-12-22 Irakier Hamid Fatlawi döms till livstid för knivmord på hustrun

BROTTSLIGHET & INVANDRING. Haparanda tingsrätt, mål: B 589-23, dömde idag den 55-årige Hamid Fatlawi för mord på sin hustru till livstids fängelse. Mordet skedde den 14 augusti 2023 i makarnas hem. Mannen dödade kvinnan genom att hugga henne 39 gånger med en kökskniv. Mannen angrep sin hustru när hon låg i sängen. Han angrep henne med upprepade hugg eller stick mot bland annat bålens framsida, sida och ryggen. Hustrun dog av inre förblödning.

Hamid Fatlawi, medborgare i Irak . Foto: Polisen

Tingsrätten finner att Fatlawi haft tid att besinna sig varför det inte varit fråga om något impulsartat agerande från mannens sida. Mannen har efter gärningen själv ringt 112 och berättat att han knivdödat sin hustru.

Det har stått klart för mannen att hans agerande skulle leda till att han dödade hustrun. Hans handlande var brutalt och så allvarligt att det ska bedömas som mord, säger lagman Agneta Karlsson.

Mannen har genomgått en rättspsykiatrisk undersökning. Av utlåtandet framgår att han inte lidit av någon allvarlig psykisk störning vare sig vid gärningstillfället eller vid tiden för undersökningen. Det saknas därför förutsättningar för annan påföljd än fängelse. Kvinnan har utsatts för kraftigt våld i sitt hem där hon ska kunna känna sig trygg, hon har också haft svårigheter att värja sig och händelseförloppet har varit så pass långt att hon hunnit känna dödsångest. Tingsrätten menar därför att påföljden ska bestämmas till livstids fängelse och dömer mannen, som erkänt mordet, till livstids fängelse och utvisning till Irak.

Mannen ska också betala drygt 500.000 kronor i skadestånd till kvinnans anhöriga. Rätten är enig. Staten betalar advokat och målsägarbiträde med 240.789 koronr.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Irakier Hamid Fatlawi döms även av hovrätten till livstid och utvisning

  1. Att försöka förneka att en person som totalt saknar impulskontroll inte begår impulshandlingar är nonsens. Å andra sidan anser jag att det totalt saknar betydelse. Det är gärningen, inte avsikten som ska straffas.

    11
  2. Detta visar ånyo risken för vita kvinnor att beblanda sig med folk från kulturer med en helt annan kvinnosyn än den svenska! Dessa kvinnor är mer än lovligt naiva, liksom div tidigare statsministrar och en hel hop tidigare – och nuvarande – politiker. Samt runt 80% av röstboskapen. Stackars land!

    16
  3. En ovana som dessa iraner har att att mörda sina välgörare. Som i wilma fallet det är alltså inte lämpligt att ta sina toy Boys från dessa skurkstater.

    16

Kommentera