Vladimir Putin inviger två nya atomubåtar

UTRIKES. Den ryska federationens president Vladimir Putin invigde på måndagen två nybyggda atomubåtar och hävdade att ytterligare åtta är under konstruktion. – Med sådana fartyg, och sådana vapen, kommer Ryssland att känna sig säkert, sa Putin under invigningen, enligt AP News.

Rysk U-båt av Borei-klass

Tre av de planerade atomdrivna ubåtarna är, precis som en av de som invigdes på måndagen, av klassen Borej. Var och ett av de fartygen kan utrustas med 16 kärnvapenbestyckade ballistiska missiler.

Den ryska ubåtsflottan beräknas vara en av världens största. Sedan invasionen av Ukraina har den ryska ekonomin ställt om till att i hög grad fokusera på militär produktion.

-Pettersson säger att Ryssland ställt om till krigsekonomi, militären får resurserna och resten av landet blir lidande.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

8 thoughts on “Vladimir Putin inviger två nya atomubåtar”

  1. Hur många år är det sedan Sverige i praktiken lade sin försvarsmakt?
    Ryssland var på dekis och skulle inte utgöra något hot under överskådlig tid sades det. (pengarna behövdes väl till annan kostsam verksamhet) I Sverige börjar defaitismen sprida sig, vad ska vi försvara och vem? En får ju inte vara nationalist, det får endast andra ”kulturellt överlägsna” länder vara. Det är väl globalisering som gäller? Kommer de nya svenskarna som ofta inte ens kan språket vara villiga att riskera livet för att försvara landet många av dem hatar? Nej det är väl som vanligt ”svenne banan” som skall klara skivan.

    28
  2. Kan ju vara en fördel om man har några fungerande ballistiska robotar att sätta i sina nya ballistiskarobotubåtar.

    12
    6
  3. Undrar var han har för avsikt med dessa u båtar.
    Svarta havet kommer han ju inte in i eller ut utan turkarna medgivande.
    Och set är uppenbart tid att blockera Öresund. I Östersjön vill vi inte ha Putins pojkat

    10
    7
  4. Krigsindustrin drar generellt för mycket resurser. En bråkdel av Sveriges rustningsanslag hade varit välkommet bland våra fattigpensionärer.

    25
    3
    • G54, det är inte troligt att Sveriges fattigpensionärer får det bättre under fascistiskt islamistiskt förtryck från Fascist Ryssland eller de teologiska bödlarna i Iran.

      12
      8
    • G54, Försvaret kostar mindre än 2 procent av Sveriges BNP. På 1960-talet kostade Försvaret det dubbla trots att vi hade lägre skatter då.

      Jag tror inte de låga pensionerna beror på Försvarskostnaderna utan på andra utgifter.

      22
      3

Kommentera