Kommunisten Ali Esbati lämnar riksdagen

INRIKES. Iraniern och extremisten samt vänsterpartiets ekonomiskpolitiske talesperson Ali Esbati lämnar riksdagen vid årsskiftet, skriver han själv på Facebook. ”Vad jag ska göra i stället då vet jag inte ännu. Detta är så att säga inget ’career move’. Men målet är att det ska vara något som gör det möjligt att helt eller delvis flytta till Oslo”, skriver Esbati.

Anledningen är att Esbati under en period befunnit sig i en ”skandinavisk spagat”, skriver han. Hans dotter bor i Oslo tillsammans med sin mamma och flytten görs för att komma närmare familjen.

Esbati tillhör toppskiktet i Vänsterpartiet och har varit ordinarie riksdagsledamot sedan 2014.

-Pettersson som är blockerad av kommunisten på Twitter (X) kommer inte att sakna honom eller hans politiska gärning.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Kommunisten Ali Esbati lämnar riksdagen

  1. Nu får han fallskärm i fem år, 80% av 73.000:- /mån första året och sedan 66%, år två till fem. Sammanlagt ungefär 3 mille.

    25
    3
    • Plurikus
      Man blir lätt illamående, över de belöningar dessa oduglingar tillskansar sig, efter att de suttit på ändan i några år.
      Jämför med en pensionär som jobbat i femtio år.
      ”Allas lika värde”. Vilket jävla uttryck!

      29
  2. En av samhällsförstörarna, som insett att loppet är kört, och räkningen väntar. Skulle var till stor glädje om fler i ”hans gäng”, följde hans exempel!

    40
    • Jubel å klang! Äntligen slipper vi den jubelidioten. Frågan är väl om Norge tar emot honom? Det bästa vore väl om han flyttade till ett land med likasinnade…..

      25

Kommentera