UKRAINA. Den totala spannmålsproduktionen i världen var ungefär 3.000 miljoner ton år 2020. Ungefär halva mängden 1.500 miljoner ton skördas i Asien. De senaste tio åren har produktionen i världen ökat med 500 miljoner ton. Anledningen till att mest spannmål produceras i Asien är att ris är ett spannmål.
Ris dominerar i Asien, majs i Amerika och vete i Europa. År 2020 producerades mest spannmål i Ryssland (130 miljoner ton), följt av Ukraina (64 miljoner ton) och Frankrike (57 miljoner ton). Ungefär hälften av spannmålen i Europa produceras i de tre länderna med högst produktion.
Av de nordiska länderna producerar Danmark 9 miljoner ton och Sverige 6 miljoner ton. Sverige hamnar på 17 plats i världen. Sverige är självförsörjande på spannmål ock kan även exportera en del.

Jämfört med ovanstående siffror så är 58.000 ton i Cherson inte mycket, men det är ett område nära fronten som befriats så…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Jag är självförsörjande på spannmål. Jag litar inte på vår regering och jag har öppen spis om allt brakar samman, om förresten det skall nog ändras till när. Ju fler dysfunktionella ju mer kommer vi till deras nivå. Spelar ingen roll vad pysselkärringar av bägge kön tycker.