Får acceptera att yttrandefriheten används

DEMOKRATI. Det måste finnas en acceptans för att människor i Sverige använder sig av yttrandefriheten, även om det kan ske på ”ett vedervärdigt sätt”, säger integrationsminister Johan Pehrson (L) till Sydsvenskan, bakom betalvägg, apropå koranbränningarna och våldsamheterna i Malmö.

Pehrson menar att förståelsen för hur svensk lag fungerar måste öka. – I Sverige kan det vara lite jobbigt att leva för att vi tillämpar yttrandefrihet. Man måste leva med att andra har synpunkter på religion och ganska oförskämda synpunkter dessutom.

-Pettersson hoppas Johan Pehrson (L) inte menar att förståelsen för våldsamheter måste öka…

Pehrson vill inspireras av integrationen i belgiska Mechelen, den skrev bloggen om 2017 med fyra exempel på Mechelens arbete mot mer inkludering.

  1. Investeringar i utsatta områden. Bland annat för att locka tillbaka medelklassen. Satsning på polisen samt upprustning av parker och vägar.
  2. Satsning på lokal skola. 400 medelklassfamiljer övertalades att sätta sina barn i lokala skolan istället för att skicka dem längre bort. – Vi övertalade grupper av familjer på en gång och garanterade kvaliteten. Föräldrarna såg fördelarna, de kunde skicka sina barn till en skola som fanns i närheten och som avspeglar verkligheten.
  3. Satsning på mångfald inom polisen. – Inte bara för att bygga förtroende. Om vi har poliser som kan förstå språken och kulturerna i samhället så blir polisens position starkare när det gäller att få information.
  4. Resor med unga muslimer till Cordoba, i Spanien. – Vi lät dem se en annan form av islam, med kultur och vetenskap. De blev stolta men av en annan orsak än vad IS, salafister eller wahhabiter försöker sälja in.

-Jag funderar lite på borgmästarens råd, Man gör helt enkelt om hela samhället för att muslimer innte ska bli terrorister och mördare. Endast för muslimer!!!

Man bygger inte om samhället för judar, buddister, ateister, hinduer, katoliker, protestanter, zigenare eller några andra. Man bygger om samhället för att MUSLIMER INTE SKA BLI MÖRDARE.

SVT och andra verkar inte kunna tänka tanken att det är islam som är problemet. Det är i de stridsledningscentraler som kallas moskéer budskapet sprids, där koranens och guds oföränderliga ord sprids.

Borgmästaren i den belgiska staden Mechelen som har 86.000 invånare ger alltså Sverige rådet att göra om vårt samhälle för att MUSLIMERNA INTE SKA BLI MÖRDARE. Islam är islam och SVT ställer inte de uppenbara frågorna…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Får acceptera att yttrandefriheten används”

  1. det är ju så att man förnekar den självklara kopplingen mellan islam och nazister ! det samarbete förstärktes ju under ww2 av Adolf och kompani ! och bara för att Tyskland fick ett slag över nacken . så innebar ju inte det att samarbete mellan islam och nazister upphörde!
    vid närmare granskning så är ju det samma idilog!

  2. Det är märkligt att vi har en sådan debatt i Sverige, där finns ingen Svensk så vitt jag vet som bränt någon koran, och varför vi ska lastas för vad ett par Araber o en halvdansk har gjort förstår jag inte.Däremot får vi enligt lag bränna böcker enligt vår grundlag,och
    det borde dessa vildhjärnor upplysas klart o tydligt i samband med att dom söker tillstånd
    att komma in i Sverige, det är inget tvång att bo i Sverige!

  3. Varför ska vi kratta manegen med våra skattepengar för muslimer? Jag vill faktiskt inte ha dem som grannar.

    14
  4. TRAMS!!

    Du ändrar inte ONDSKAN, HATET; HOTEN; KVINNOFÖRAKTET; TERRORN och INTOLERANSEN inom islam genom att vända andra sidan till och visa upp din godhet och naivitet.

    Det enda som kan reformera islam är muslimerna själva!!!

    Bli INTE en nyttig idiot för våldsverkarna!
    STÅ UPP FÖR YTTRANDEFRIHETEN och DEMOKRATIN även om det blåser kallt!

    24
  5. Just ordet yttrandefrihet innebär väl per definition att man får kritisera, kränka, håna, och förnedra andra ståndpunkter och åsikter. Annars är det i min värld ingen yttrandefrihet utan isåfall ett vanligt ordbajseri och flosklerrapande som pk-sekten alltid använder sig av för att passa in i deras lilla värld.

    25

Kommentera