FÖRSVARET. I veckan genomför Sverige och Finland en gemensam övning för att bygga upp en förmåga att tillsammans försvara respektive lands territorium. Övningen genomförs i Stockholms skärgård och längs Norrlandskusten.

– Det sänder en skarp signal att vi är beredda att försvara våra gemensamma intressen mot en eventuell angripare, säger Fredrik Ståhlberg, ställföreträdande chef för operationsledningen, i ett meddelande från Försvarsmakten.
Försvarssamarbetet med Finland och Sverige omfattar både fred, kris och krig.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Kan även nämna i sammanhanget med tanke på ryssarna. Gjorde militärtjänstgöring som mc ordonnans i Boden på 70 talet vilket innebar bla annat att transportera meddelanden. Vid flera övningar blev radio kommunikationen störd och istället hördes ryska röster, troligtvis ryska nyheter. Vilket betydde att jag fick gränsla Java:n för att dela ut info om nya frekvenser ut till förläggningarna.
Hej Pettersson, tack för återkoppling👍
Saxat från Wikipedia,
Först mot kvällen, just när en ny rysk styrka försökte kringgå befästningarna, började begärd hjälp anlända, först den ena och så den andra Södermanlandsbataljonen under överste Rutger Fuchs samt slutligen Västmanlands- och Dalregementena; och då Dahlheim trots sin svåra skada samtidigt skickade fram sina trupper ur förskansningarna blev ryssarna snart tillbakadrivna och inskeppade sig i skydd av mörkret.
Har passerat genom Baggensstäket ett antal gånger och det är väldigt trångt i vissa passager, och man kan föreställa sig att krutröken måste ha varit tät som en tjocka när det smällde som mest. Huva, måste varit riktiga hårdingar som stoppade ryssen och motade dom tillbaka.
För er som är intresserade så gå in på Wikipedia och sök Rysshärjningarna, där kan ni läsa om när ryssarna var här i en större omfattning. Hade inte svensk militär stoppat ryssen vid Baggenstäket i augusti 1719 hade vi kanske idag varit tavaritj med varandra.
Det är utmärkt att vi nu tillsammans med våra finska vänner kan öva på att försvara vår kuststräcka mot Östersjön👍
Svensk militär? Det var sörmlänningar som stoppade ryssen vid Baggensstäket😎
https://petterssonsblogg.se/2023/06/10/sodermanlands-regemente-det-ar-vi-som-bestammer-inte-fienden-3/
När Ryssland vällde in över Europas gränser
https://petterssonsblogg.se/2022/03/21/nar-ryssland-vallde-in-over-europas-granser/