Ukrainska barn och andra ”barn”

FLYKTINGAR & MIGRANTER. Ett 30-tal barn mellan 9 och 14 år från Ukraina är just nu på sommarläger i Brunnsvik utanför Ludvika, något som blev möjligt efter en insamling av pengar här i Dalarna. Innan barnen börjar med andra aktiviteter sjunger de varje dag sin nationalsång och hissar den ukrainska flaggan för att hedra sitt krigshärjade land, rapporterar SVT.

-Pettersson noterar att barnen är blandade flickor och pojkar och verkar vara i den åldern som påstås. Det är lite skillnad på de ”ensamkommande ljugande män” som kallades barn och kom/kommer från Afghanistan och andra länder.

Att det fungerande är naturligtvis intede afghanska ”barnens” fel utan ansvaret vilar på politiker, journalister och opinionsbildare.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

13 thoughts on “Ukrainska barn och andra ”barn””

  1. År 2017 satsade svenska staten 30 miljarder kr på ensamkommande sk. barn. Detta är ingen skröna utan fakta. Har sett siffran i flera seriösa sammanhang, men nu svårt att få reda på.

  2. Våra statliga media borde rapportera som Pettersson gör. Syna alla lögner i samhället. Man undrar vad det är för fel på redaktionschefen på SVT? Hade varit bra att rekrytera Pettersson till den tjänsten.

    31
    2
  3. Igår körde SVT även nyheten att arbetslösheten hade sjunkit, och merparten av dem
    som fått jobb var dom som kommit från det krigshärjade Ukraina, men när man sen intervjuar en som fått jobb så är det en från Mena? Vad jobbet bestod av framgick inte
    heller, om der var att vika servetter.

    37
    • Skulle inte tro det då det naturligtvis kommer att anses kränkande att använda tekniken.

      40
    • Vetenskap och forskning ersätter fantasi och känslor.
      Man kan med röntgen bestämma åldern. På hästauktioner, åringar, har veterinären med sig en portabel röntgen. Man röntgar framknäna och kollar om tillväxten är öppen eller sluten. Även tänderna bestämmer åldern.
      Skåda ej given häst i munnen. Är den gratis alltså. Är det detta gamla uttryck inom djurhållningen som fått genomslag i tex afghansmnestin?

      29
    • Intressant notering i sammanhanget.
      En antropolog kan med god säkerhet säga om ett skelett tillhörde en ungdom eller vuxen genom att studera olika delar av benen.
      En läkare kan inte säga om en person är ungdom eller vuxen genom att studera skelettet samt övriga mjuk delar i kroppen.

      12
  4. När börjar UTVISNINGARNA av de sk gymnasie afghanerna??
    Eller har de GODA och NAIVA idioterna fixat påhitte jobb så de får stanna och kan skicka efter sina familjer bestående av koranrabblande dysfunktionella analfabeter?

    Arbetarklassen betalar enligt (S+C+MP+V+L). MEN TILL ÅLDRINGSVÅRDEN FINNS INGA PENGAR!

    72

Kommentera