Man allvarligt skottskadad i Jordbro

VÅLDSVÅGEN. En man har hittats allvarligt skottskadad i Jordbro, i Haninge kommun söder om Stockholm. Polisen fick ett antal samtal om skottlossning vid klockan 12.10, berättar polisens presstalesperson Daniel Wikdahl. Det är oklart var mannen blivit skjuten men polisen arbetar i nuläget utomhus i ett bostadsområde i de södra delarna av Jordbro.

Steget Efter

Mannen är allvarligt skadad och förs till sjukhus med ambulanshelikopter efter att först ha fått vård på plats.
Händelsen rubriceras som försök till mord. Ingen har frihetsberövats

Uppdaterat 16:34 Två personer är gripna och misstänkta. Den skjutna mannen är fortsatt allvarligt skadad men ej livshotande.

Polisen

Om Jordbro på bloggen…

-Pettersson säger att mångkulturen är spännande och berikande, och det är inte fördomar utan erfarenhet.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Man allvarligt skottskadad i Jordbro

  1. Tror att det finns en stor RÄDSLA för den grova brottsligheten hos politiker och myndigheter etc. De ser till sig själva att inte bli måltavlor och skyddar sig och egna familjer genom att tro sig vara ” goda” och blundar!?
    Förväntar mig att SÄK och Polismyndigheter får fria händer att ta hand om brottsligheten i Sverige, snicksnack modellen är enbart humor!
    Dags att den tillträdda Regeringen ”kammar till sig ”och återkallar medborgarskap och skickar brottslingarna till länder där deras föräldrar är födda i.
    Svenska domstolar är lika rädda som övriga myndigheter, vem är de tillför?

    Går det inte att återkalla medborgarskap så bör det finnas en klausul vid ansökan om medborgarskap att medborgarskap kan återkallas vid grova brott och återfall till brott inom familjen under de senaste 5 åren.

    Tycker synd om alla de utlandspersoner som sköter sig och hamnar i samma skrå som alla dessa brottslingar etc.

  2. Det finns bara ett självklart svar på varför man tar hit sådana som inte hör hemma här i Svensk kultur. Svaret är att man inte vill ha svensk kultur i Sverige. Punkt!
    Så vem och vad vill inte att Sverige ska vara som det är och fortsätta utvecklats av svenskar. Hur formulerar de sig i sina hemliga möten? Hur tänker de argumentera för sin sak inför svenska befolkningen?
    Jo, man hittar på att mångkultur är bra och sedan så får de kreativa hjärnorna skapa artiklar i tidningar, radio och tv som ”bevisar” att mångkultur är bra. Samtidigt förbjuder man att berätta om mångkulturens enorma baksida. Så enkelt är det för så lättlurade är vi svenskar, vi litar på nyheterna!

    Men hur diskuterades det innan mångkulturprojektet drogs igång. Det måste förberetts under många år, sådant händer inte på en natt. Finns mötesprotokoll kvar, eller är dokumenten förstörda eller sekretessbelagda. Om de är förstörda, vem förstörde?

KommenteraAvbryt svar