UKRAINA. Försvarsministern i Ukraina Oleksіj Reznіkov byts ut, rapporterar The Guardian. Han kommer att ersättas av Kyrylo Budanov som fram tills nu varit chef för landets militära underrättelsetjänst.

– Omständigheterna kräver förstärkning och omgruppering, säger David Arakhamia, som är partisekreterare för president Zelenskyjs parti.
Någon anledning till skiftet uppges inte. Däremot har det i dagarna spekulerats om att Reznіkov kommer petas från posten efter uppgifter om korruption från hans underordnade.

Reznіkov har inte kommenterat avgången. Tidigare under dagen fick han dock frågor om avgångskraven.
– Ingen har den här stolen för evigt, det är upp till Volodymyr Zelenskyj att fatta ett beslut, svarade Reznіkov då.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168