INRIKES. Tidigare justitieministern Morgan Johansson (S) har gjort flera felaktiga påståenden i media om det dataintrång som hans fru Emelie Johansson (tidigare Karlsson) åtalas för. Det säger Emelie Johanssons ex-sambo, och tidigare kollega på Säpo, till Aftonbladet.

Morgan Johansson har bland annat sagt att det var ex-sambon som övertalade Emelie Johansson att begå dataintrånget och att det var ex-sambon som anmälde brottet.
– Jag aldrig gjort någon anmälan gällande detta dataintrång. Jag har varit misstänkt för anstiftan till dataintrång, men man lade ner den misstanken efter förhör, säger ex-sambon till Aftonbladet.
I ett uttalande har Morgan Johansson sagt att ex-sambon haft en ”hög befattning” på Säpo, något som ex-sambon förnekar.
Tidigare om Emelie och Morgan på bloggen…
-Pettersson säger att det är inte första gången Morgan Johansson ljuger, tvärtom det är en vana hos honom…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Anklagas?!? Han är sosse, lögner är det som normalt rinner ur käften på honom. Det enda han kan anklagas för är om han mot förmodan skulle tala sanning.
Skall Morgan verkligen uttala sig i Media? Är det inte en pågående polisutredning? Då brukar det väl heta att ” jag kan inte/får inte uttala mig?”
Det är skrämmande att S ökar.Lögner staplas på varann.Man friserar sanningen när det passar ens syften trots att den är så uppenbar och oftast relativt enkel att kontrollera.Ska man tro på alla dessa ständiga opinionsundersökningar ? Vem är det som tillfrågas ? Har aldrig hört någon som har blivit tillfrågad trots dessa ständiga mätningar.Om det nu vore så att uppgifterna stämmer så är det bara att beklaga att många Svenskar är blinda och döva eller förväntar sig stordåd av den nya regeringen på studs.Ge dom tid för det är inte en enkel uppgift att ro detta sjunkande skepp i land…
Dags att göra en docka av mytomanen och hängs upp på lämpligt ställe!..
Noll självinsikt en skam att ens få vara politiker…
Det finns
L ingen som ljugit så som denna politruk ?? Men värst är väl den skada som han lyckas åstadkomma ! Han är ju direkt ansvarig för sjutningarna och sprängningar dessa jihadister som bedriver narkotika handel är ju en direkt följd av Morgans verksamhet
Hoppas han blir anmäld .
Det verkar som vissa sossar tycker sig stå ovanför lagen .
Han är en rejält störd politruk med Napoleonkompkex .
OT
Minister: Vissa får behålla permanent uppehållstillstånd
PUBLICERAD 2023-02-04 06:50
Förslaget i Tidöavtalet om att slopa de permanenta uppehållstillstånden (PUT) för utländska medborgare kommer inte att gälla för alla grupper, enligt migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M).
De som har kommit till Sverige för arbete eller studier ska få behålla sina permanenta tillstånd, säger hon i Ekots lördagsintervju.
För dem som fått PUT av asylrelaterade skäl är grundtanken däremot att de ska bli av med dem och i stället hänvisas till att söka medborgarskap. Frågan ska nu utredas.
https://archive.ph/Eyie3
Som varande sosse ljuger jag ej, bara tilträttalägger, säg er Morgan.
Med flera danspartners verkar det köra ihop sig nuförtiden..
Du menar buksvågrar?
För en sozze är det alltid nån annans fel.
Varken Morgan Johansson eller hans ”sanningar”, kommer någonsin att nå upp till normala människors nivå.