M/V Glory på grund i Suezkanalen

VÄRLDSHANDELN. Ett norskägd fraktfartyg har gått på grund i Suezkanalen på måndagen, enligt kanalbolaget Leth Agencies. Det 225 meter långa fartyget MV Glory uppges ha en last bestående av 65.000 ton majs från Ukraina och vara på väg till Kina. Det är vid åttatiden på morgonen oklart vad som fått fartyget att gå på grund, eller om övrig trafik i kanalen påverkas. Bogserbåtar har dragit loss fartyget och grundstötningen orsakade ingen större skada, bara små förseningar för de 21 fartyg som stod i kö.

Det är inte första gången ett fartyg går på grund i den för internationell handel så viktiga Suezkanalen. I mars 2021 blockerade fartyget Ever Given från Panama kanalen i sex dagar.

Ever Given orsakade en lång kö av fraktfartyg i området och påverkade den globala handeln, som redan var pressad av pandemin.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “M/V Glory på grund i Suezkanalen

  1. Egypten får skjuta de korrumperade kanalcheferna som uppenbarligen stoppar draggningspengarna i fickan så att kanalen blir draggad ordentligt.

Kommentera