INRIKES. Invånare i Staffanstorp som har det tufft med de höga elpriserna ska få skjuta upp räkningar för kommunala tjänster, rapporterar P4 Malmöhus.
Det handlar bland annat om räkningar som rör barnomsorg, färdtjänst, vård och miljö.
– Ingen ska behöva välja mellan sin elräkning och sin hemtjänst, säger kommunstyrelsens ordförande Christian Sonesson (M).
Enligt Sonesson ska det kommunala bolaget Staffanstorps Centrum AB fatta ett liknande beslut gällande bland annat elnätsavgifterna.
-Pettersson säger att det är en bra nödlösning men energipriserna måste sänkas till vettiga och stabila nivåer…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Skjut gärna ut bidragsberoende MENA svartingar istället. Då räcker skattepengar till oss som förtjänar dem.
Staffanstorp, en kommun
som i svåra tider Hjälper
sina skattebetalare!!
Starkt. Arma land.
Jag hoppas Sonesson blir partiledare för Moderaterna han verkar i vart fall ha handlingskraft
Vidaresänd era elräkningar till Märta Stenevi, Per Bolund eller Stefan Löfven
Det är det mest rättvisa att dom skyldiga får ta notan också.
Pettersson, betr. sign. ”Holmströms” insändare.
När någon ägnar en hel insändare till att håna och försöka förlöjliga en person som enbart gav ett välmenande gott råd, då är det något som inte stämmer!
Och när han dessutom utan allra minsta belägg kallade damen för en fascist så ringer ännu fler varningsklockor.
Och som en avslutning på alla förolämpningarna så indirekt hånskrattar han och mår själv väldigt bra när hon drabbades av cancer och slutligen dör!
Detta är inget annat än en sjuk och hänsynslös ondska och såna människor förtjänar ingen som helst respekt. Jag föraktar såna människor och det tror jag att dom allra flesta normala människor också gör!
Det som sign. ”Holmström” vräkte ur sig, alla dessa grova skymfer och kränkningar som skall censureras och absult inte jag!
Det borde ha varit hans insändare som tagits bort.
Men Gott Nytt År i alla fall Pettersson och jag hoppas att vi slipper såna värdelösa och otrevligt ondskefulla inlägg i framtiden och även att censureringen används där den skall användas.