MATEXPORT. Det första fartyget från det humanitära programmet ”Spannmål från Ukraina” har anlänt i Etiopien, rapporterar CNN.

Fartyget bar på omkring 25.000 ton spannmål och är det första av över 60 skepp som väntas anlända i Afrika under de kommande månaderna.
Det ukrainska programmets syfte är att skicka mat till Etiopien, Sudan, Sydsudan, Somalia, Kongo, Kenya och Jemen. Länderna har innan kriget importerat mycket av sin mat från just Ukraina och den ryska invasionen har lett till matbrist.
Ukraina meddelade initiativet i slutet av november. I samband med det sa president Zelenskyj att de står redo att hjälpa Afrikas desperata matbehov.
– Inte ens när vårt land kämpar mot matbrist, förstörd odlingsmark och stora strömavbrott får vi glömma vår roll som ansvariga världsmedborgare, sa Zelenskyj då.

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
När ska negrerna ta sitt ansvar? Varför inte jobba lite och producera eget spannmål, bomull eller vad som helst. Gör din plikt Afrika, innan ni sträcker ut bidragshanden.