BROTTSLIGHET. I dag tisdag har kammaråklagare Ida Arnell väckt åtal vid Södertörns tingsrätt mot nio män för bl.a. försök till mord, medhjälp till försök till mord och förberedelse till mord under perioden 2 augusti till den 23 november 2020 på olika platser i Stockholm, bl.a. i Norsborg och Vällingby. Åtalet är nära kopplat till förundersökningen om mordet den 2 augusti 2020 på Sankt Botvids väg i Norsborg då en 12-årig flicka sköts till döds.

–Två av männen som jag åtalar för försök till mord befann sig vid McDonalds i Norsborg samtidigt som mordet på den 12-åriga flickan skedde och de blev själva beskjutna. Därefter menar jag att de planerade att tillsammans med ytterligare personer hämnas på de som de uppfattade hade beskjutit dem, vilket resulterade i ett mordförsök den 7 september 2020 i Vällingby, säger kammaråklagare Ida Arnell.
Åtal för mordet den 2 augusti 2020 kommer att väckas den 14 oktober 2022. Den delen av förundersökningen leds av vice chefsåklagare Anna Svedin. Det åtalet innefattar förutom mord även bl.a. grov misshandel, förberedelse till mord och försök till mord.
– I fredags den 26 augusti hävde jag häktningen av två män som befinner sig i Turkiet. Misstankarna mot dem gällande mord och försök till mord har lagts ned då det inte finns tillräckliga bevis för att väcka åtal mot dem. En man kommer alltjämt vara häktad i utevaro och internationellt efterlyst för mord och försök till mord, säger vice chefsåklagare Anna Svedin.
De båda åtalen kommer att avhandlas i en och samma rättegång. Rättegången är planerad att starta i september 2022 vid Attunda tingsrätt och beräknas pågå fram till årsskiftet 2022/2023. Det är tingsrätten som sätter datum för när huvudförhandlingen startar.
De åtalade enligt Södertörns Tingsrätt mål nr: : B 20229-21
- Ilyas Noor, Ahmed, född 1994, medborgare i Storbritannien.
- Sharaf Abdirashid, Ahmed, född 2000, medborgare i Somalia och Sverige
- Johanon Lahdo, född 1999
- Mattias Makdesi, född 1996
- Michael Rhawi, född 1995
- Salim Safar, född 1999
- Ruben Alberto, Sanchez Velez, född 1998
- Matay-Aryo, Teymur, född 2002
- Adonay Minash, Tsegay, född 1997, medborgare i Eritrea
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

Ständigt dessa muslimer. Vad trött jag blir!
Nu får vi se hur duktiga de är i domstolen och utvisar dessa kulturberikare till sina hemländer.
Niklas R, utvisning kan du glömma!!! Allah de här dysfunktionella med socio-kulturellt arv från medeltiden är de som (S+MP+C) bjudit in till vårt middagsbord för att någon gång långt fram i tiden bidraga till våra pensioner kommer ALDRIG att drabbas av varken tillsägning, fängelse eller utvisning.
Det svenska rättssystemet håller dem bakom ryggen tack vare allah goda o skenheliga feminister och andra naiva.
Det verkar inte finnas mycket till bevis av det som framkommit så här långt. Dom lär gå fria.
Har du läst åtalet och förundersökningen? Vad grundar du ditt antagande att det inte finns mycket bevis?
Jag har inte läst fup, bara det som stod här att dom var på MacDonalds. Inget olagligt i det.
Jag har väl missat något.
Nu ställer (S) berättigade krav och dåååååååå reagerar valboskapen
RÖR INTE MINA BIDRAG – STÄLL INGA KRAV PÅ MIGRANTER
”Saida Hussein Moge lämnar – i protest mot Andersson
S-profilen i Göteborg anser att partiet har blivit för främlingsfientligt, skriver GP. På sin Facebook-sida kritiserar hon Magdalena Andersson – och skriver vidare att hon tappat förtroende S-ledaren.
Hon kritiserar främst Anderssons uttalande om att Sverige inte vill ha något ”Somalitown”. Hon tycker att orden eldar på rasism, hat och utanförskap.
”Jag vill uppmana alla som har tänkt och ge mig sina röster i valet att inte göra det […] Jag ber alla att utnyttja sina röster för att sätta stopp för de onda krafterna i samhället”, skriver hon på Facebook.
Saida Hussein Moge ä svensk-somalier och känd för sitt engagemang i Biskopsgården och är ledamot i kommunfullmäktige i Göteborg. Hon står på S-listor både till kommunen och riksdagsvalet.”
Svenska folket är less och förbannade:
Resultatet i Sentio
Moderaterna 18,7 (−2,6)
Liberalerna 4,0 (−0,3)
Centerpartiet 5,8 (+1,2)
Kristdemokraterna 6,9 (+0,2)
Socialdemokraterna 24,1 (−3,8)*
Vänsterpartiet 9,6 (+0,4)
Miljöpartiet 4,4 (−0,3)
Sverigedemokraterna 24,4 (+5,7)*
Feministiskt initiativ 0,3 (+0,1)
Piratpartiet 0,3 (+0,3)
Medborgerlig Samling 0,3 (−0,5)*
Alternativ för Sverige 0,6 (−0,4)
Övriga partiet 0,5 (+0,1)
*statistiskt signifikant förändring.
Ingen av dem kommer att dömas! Rättssystemet skyddar de sina.