ENERGIPOLITIK. Den tyska regeringen anser att systemet för prissättning på energimarknaden måste göras om för att motverka de skenande energiräkningarna, skriver Bloomberg.
I det det nuvarande systemet är priserna kopplade till den dyraste leverantören. Det innebär att producenter av exempelvis vind- och solenergi får en lika hög ersättning som operatörer av gaseldade kraftverk, trots att de förstnämndas kostnader är betydligt lägre.
– Vi jobbar hårt för att hitta en ny marknadsmodell. Det faktum att det högsta priset alltid sätter priset för andra energislag kan ändras, säger Tysklands klimat- och näringsministern Robert Habeck.
-Pettersson har länge tyckt att prissättningen varit orimlig. Det kostar inte ett öre mer att producera energi i Sverige för att den ryska gasen är dyr.
Men Svenska staten som äger Vattenfall är glada över de enorma vinsterna och har minimalt med intresse för att göra något åt situationen.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Det är ju väldigt intressant att elhandelsbolagen gärna vill sälja fossilfri el, förvisso till en lite tilläggskostnad. Det borde ju vara den billigaste elen då den då tydligen knappt kostar något att producera. Men icke denna el säljs till minst det pris som gasgenererad el kostar.
Krackelerar nu Wall Street och all fuskhandel blottläggs så är det nog elbörsens tur snart.
Problemet med socialism är att du så småningom får slut på andras pengar.
Citatet är Margareth Thatchers. Ett av de mest berömda.
Nope. Man kan alltid låna och låta nästa generation betala.
Coronafonden tex. Så kan EU indirekt beskatta Svenska folket.
Apropå lite Whataboutism så: vårt samhälle är uppbyggt på fåbarnsfamiljer, ett steg i att kunna bygga upp en välfärdsnation. De länderna som inte klarar att slå sig fria från traditionen att ”många barn är en trygghet” misslyckas med sin välfärd, även om de får miljarder i bistånd.
Att skaffa många barn i fattiga länder är en falsk trygghet, det fungerar inte. Men, om man fortsätter i samma tradition i tex Sverige så är det en succé, med många barn FÅR du pengar och kan därmed klara dig på iden om att många barn är trygghet.
De som kommer hit behöver inte ens anstränga sig till att förstå principen med att göra ett land bra, det går bra för dem ändå. Och hela kalaset kommer välta med alla miljarder fattiga som vill lyckas i nya landet.
De fattiga länderna vet att i väst har man färre barn och lyckas bygga upp en välfärd. De förstår att välfärd är bra men de kan inte lära sig att förändra sitt beteende och tradition med många barn. Det berättar om varför fattiga länder är fattiga, de förstår och vill inte att ta efter vår tradition.
Och riksdagen pratar och lovar att pumpa in miljarder i integrationen…
… det är just det som håller flerbarnskulturen igång och som välter vår välfärd.
Det visar bara att ”Die Khmer-Grünen” inte förstått basala marknadsdagar. Om efterfrågan är större än utbudet.
Åter ett slag i luften från de Gröna extremisterna,för att med hjälp av Bloomberg få tidningsrubriker !
Förvånande att befolkningen är såå efterbliven,att de inte inser bluffen !! Dessa gröna i Tyskland är lika dumma o naiva,som sina partikamrater i f.d. Sverige.
Inte blir det bättre av att de sänder ut sina barn för att hindra trafik,och på andra sätt terrorisera de som arbetar,o sliter för födan…..
Att de dessutom tror att väder o. vind blir bättre av deras aktioner,visar IQ-nivån.
Socialister anser att de vet bättre hur dina pengar ska spenderas än vad du gör. Därför ser de inga problem med att energipriserna rusar. Då får de mer av dina pengar att spendera.