Förenta staternas representanthus talman Nancy Pelosi, tillsammans med en kongressdelegation, anlände till Kuala Lumpur tisdagen (2 augusti) som en del av officiella besöket i fyra asiatiska länder.
Det speciella flygplanet med Pelosi och hennes följe landade vid den kungliga malaysiska flygvapnets (RMAF) bas i Subang nära här vid 10.33-tiden, under sträng säkerhet.
Vid ankomsten hälsades Pelosi, 82, i rosa kostym och hennes delegation av Dewan Rakyats vice talman Datuk Mohd Rashid Hasnon. På plats var också USA:s ambassadör i Malaysia Brian D. McFeeters.
Nu flyger Pelosis plan öster om filipinerna på kurs 338 grader mot Formosa.
Vi får se vad Kina hettar på när hon har landat där.
Kanske får vi snart se bilderna från ett möte mellan Pelosi och företrädare för den kinesiska regeringen…?😊
Antalet personer som följer Pelosis Resväg har nu minskat från 340000 till 290000.
Håkan Dahlberg
Det är nog Folkets befrielse armé som följer Pelosis resväg.
👍😁💥
Pelosos plan har flugit från Kuala Lumpur över Borneo och vidare över norra Sulawesi på kurs 80 grader vilket tyder på resa mot USA.
Nu är det ju inte säkert att Peloso är med på planet, men inget affärs-jet tycks vara på väg från Kuala Lumpur mot Formosa.
Inte för att Stenbock känner till vilken betydelse denna kvinna har,men normala är att det finns två (2) exakt lika ”US-Presidentplan”,när utlands-besök sker…. I varje fall var det så då jag bodde i Berlin,och från min balkong kunde se dem komma o gå….
Kina (och inte bara Kina) behöver ägna sig åt sina livsfientliga miljöproblem.
Det första Joe Senilix Biden gjorde efter att fuskat till sig presidentposten var att sälja ut allt av värde i USA till Kina, dom har ju redan köpt honom. Sen skickar han katastrofen Kamala Harris till Europa för att provosera fram en konflikt mellan Ryssland och Ukraina och nu skickar han den senila mumien Nancy Pelosi till Asien i ett försök på att starta ett krig med Kina? Och ingen tror på att detta är avtalat spel mellan vänsterextremisterna/kommunisterna i USA/Europa och kommunistsvinen i Kina. Skall fan inte bli förvånad om det visar sig att Putin är den som haft rätt hela tiden.
Onödigt av Amerika att provocera .
I dagens oroliga värld borde alla dra sitt strå till stacken för en lugnare tillvaro .
Det är inte USA som provocerar. Varför skulle inte Pelosi få besöka ett land där hon är välkommen?
Kina har inte ett dugg att göra med vem som besöker vem. De borde tagga ned hoten rejält.