Väderkvarn helt utbränd

Lemvig, västra sidan av Danmark, fick på söndagseftermiddagen polis och brandkår rycka ut till. Ett stort vindkraftverk fattade eld vid 12:30-tiden.

– Det röker fortfarande lite från vindkraftverket, men Maskinhuset, på toppen av tornet, är helt utbrändt.

LÄNK

11 thoughts on “Väderkvarn helt utbränd

  1. Vindkraften byggs ut kraftigt, helt utan hänsyn till den enorma påverkan som utbyggnaden har på miljön, förstör den på ett sätt som få ens kan föreställa sig. En företagare med 30 års erfarenhet av betonggjutning berättar att för ett mindre vindkraftverks fundament åtgår 1 200 ton betong och för ett större tre gånger så mycket, dvs 3 600 ton. Fundamenten kräver också stora mängder järn till armeringen, så mycket att järn blir en bristvara, järn som dessutom är dyrt. Med en livslängd på endast 20-25 år och omöjliga att återanvända, så de blir alla dessa fundament kvar i naturen för evig tid, överallt där de har placerats. Vindkraftverken sprids ut på stora områden för att inte ta ut varandra, vilket gör att miljön förstörs ännu mer. Få vet och ännu färre talar om, att vintertid tinas vindkraftverkens rotorblad upp genom att besprutas med glykol, som sedan hamnar i marken och skadar miljön.
    Mer går att läsa här:
    https://katerinamagasin.se/den-miljofarliga-vindkraften-svindyr-betong-djurdod-och-stora-koldioxidutslapp/

    10
  2. Men vindmöllor är den nya tekniken, trots att de funnits i över tusen år i Sverige, under det att atomkraften är föråldrad, hälsar regeringen med clownen Per Bolund i spetsen.

  3. Väder baserad el har aldrig varit och kommer inte att bli en framgångssaga.
    Väderkvarnar 2.0 är ”MADE IN CHINA” och vi ser resultatet av det.
    Vi har använt kärnkraft från mitten av 60-talet utan några problem
    Jag skyller den misslyckade energi försörjningen helt och hållet på våra korrupta politiker.
    🤬🤬🤬

    12
  4. Här kommer en låt som är ett drygt halvsekel gammal men den blir bara bättre och bättre för varje år som går. Jag hoppas alla vindkraftverk brinner ner till grunden! Ojojoj vad kommer MP säga då?

  5. Låter nästan som att havererade vindkraftverk håller på att bli vardagshändelser, ungefär som bilbränder och stenkastning mot polis och brandkår…

    12
  6. Jag trodde fört att notisen gällde Mållgan. Men så insåg jag att han är mer pratkvarn än väderkvarn. 😉

    24
  7. Brand i vindkraftverk låter inte bra.

    Just nu brinner Ukraina pga den ryska fascismen. Snart kanske vi får se ännu en brand som blir svårsläckt.

    https://www.msn.com/sv-se/nyheter/utrikes/kinas-skarpa-varning-till-pelosi-bes%C3%B6k-inte-taiwan/ar-AAZVYEA?ocid=msedgntp&cvid=6bb5cfd3309e4771eab376da9f39e6b6

    Kina uppträder på samma sätt som fascist Ryssland och är ett uppenbart hot mot sina grannar samt världsordningen. Den starke tar vad hen vill och det gäller även KINA.

    14
    6
  8. Dessa tivoli liknande vindkraftverk kommer i framtiden vara upphov till massor av
    Skogsbränder garanterat.
    Och dra med sig kostnader som långt överskrider dess lönsamhet.
    Ni som vill detta tivoli får nog finna er i att ta dom långt ut i havet.
    Till enorma etablerings kostnader, vansinne betalt av människor som tvingas betala sjuka priser för el och drivmedel.
    Och som inte har nått alternativ till ex. Bil

    30
    • Det som brann i USA som kallades ”Ring of fire” var häftigare.
      Men alla fågelmördarmaskiner som brinner upp eller rasar är bara bra för framtiden.
      Hoppas att inga försäkringsbolag vill teckna försäkringar för skitet.

      23

Kommentera