Den 6:e strejken på tolv år

RESOR. 900 SAS-piloter strejkar sedan några dagar och från midnatt går 200 danska flygtekniker ut i sympatistrejk. Det är svårt att veta om strejken är berättigad eller om piloterna är bortskämda och överbetalda, men de strejkar för 6:e gången på tolv år och en bransch med små marginaler.

Den globala reseindustrin håller nu på att återhämta sig efter den värsta krisen någonsin.

Konsekvenserna av SAS-konflikten mitt under högsäsongen är enorma. För företaget likväl för passagerare, researrangörer och besöksnäringen. Tiotusentals resenärer får sina resor inställda med påföljd av att semestrar blir förstörda och efterlängtade möten inställda. Dessutom innebär det betydande merkostnader för resenärer att hitta andra alternativ. Människors förtroende för flygbranschen generellt och för SAS specifikt skadas väsentligt.

Researrangörer som lyder under Paketreselagen drabbas på ett skoningslöst sätt när man mitt under högsäsong och under stark tidspress måste söka alternativa lösningar på inställda SAS-flyg. I tillägg till att det är högsäsong är det i år speciellt svårt att hyra in extra flygkapacitet. Detta gör att paketresor måste ställas in och kunder kompenseras. Tillkommer även kostnader för outnyttjade hotell på resmålen. Till det skall läggas ytterligare stora kostnader för hemtagning av strandsatta resenärer på destinationerna. Detta är naturligtvis förödande för en bransch som just återhämtar sig från pandemin.

Även den svenska besöksnäringen drabbas hårt när utländska besökare inte kan ta sig till Sverige. Hotell, restauranger och besöksmål som efter pandemin hoppades på att återse turister från andra länder får se att många uteblir även i år.

Som utomstående ställer man sig frågande varför SAS piloter strejkar just nu, för sjätte gången på 12 år. Ingen grupp borde gå ut i strejk. Framför allt inte en grupp som har långt ifrån de sämsta villkoren i branschen.

Det är stort ansvar och ofta långa sammanhängande arbetspass, men piloternas villkor och lönenivåer är dock något som de flesta löntagare bara kan drömma om, i vilken bransch som helst.

Enligt TravelNews tjänade en SAS-pilot 93.000 kronor i månaden inklusive tillägg och traktamenten år 2019. Men vissa saker har blivit sämre, förr stod många plan stilla på helgerna nu flygs det helgresenärer till storstäderna och somrarna är högsäsong.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Den 6:e strejken på tolv år

  1. Ingångslön som styrman på SAS är 34 000. Efter ca 8 år, är snittlön 47 000. Endast kapten ligger på lön runt 95 000. Arbetstid får man i 14 dgr perioder och det går inte att planera livet längre fram än 14 dgr. En pilot får räkna med att jobba 5 av 6 helger. Ingen ob utgår. Resor till och från sin flygstartsort räknas ej in i arbetstid och nästan halva året tillbringas på resande fot och hotell:) nice…….. Många telefonsamtal hem till kidsen blir det..

    Men viktigast orsaken till strejken är att SAS kickade nästan hälften av sina piloter under pandemin, med villkor att dessa skulle ha förtur till återställning, vilket är ett avtal som nu inte hedras överhuvudtaget. Istället plockar man in piloter från bemanningsföretag.

    Ska inte avtal hedras?

    11
    2
    • Vilket gnäll! Jämför med anställningsförhållanden och löner för sjöanställda. Avsevärt tuffare förhållanden. Den gruppen är det lite stake i. Inga strejker vart annat år! Sympatin för dessa överbetalda ”glassare”, är mycket begränsad. Gnällspikar!

      5
      7
  2. Bortskämda bussförare. Skrota SAS och ge inte en krona mer i bidrag. Det är väl bara MP som är glada nu?

    7
    6
  3. Dom kanske tycker att 26400kr/ månad före skatt som är A.kassa maxbelop är bättre… vilka dårar som strejkar

    4
    6
  4. Överbetalda, bortskämda och gnälliga yngel. Illojalitet verkar vara utbredd bland SAS anställda. Skicka ut dem i arbetslöshet och anställ de, som visat lojalitet, med företaget.

    14
    9
  5. SAS mottager med jämna mellanrum gigantiska räddningspaket från skandinaviska skattebetalare. Det måste bli ett slut på detta. Norge har dragit sig ur, Sverige är på väg ur. Danmark måste nu dra sig ur. SAS skall privatiseras till 100%.

    27
    1
  6. I Sverige råder föreningsfrihet och strejkrätt. Däremot finns INTE någon lag som skriver om arbetsplikt ! Men, piloternas löner härrör från 50-talet när de var de närmaste GUD fader själv som fanns på jorden. En mer realistisk lön torde vara den lön, inkl. traktamente som tågförare har

    23
    17

Kommentera