”Landsförrädare”

INVANDRING & POLITIK. Dagen innan valet 2014 skrev författaren och underhållaren Björn Ranelid ett öppet brev till Sverigedemokraternas ledare Jimmie Åkesson i Dagens Nyheter (betalvägg) som Ranelid hoppades skulle få Åkesson och SD på fall. Det har som bekant inte gått så bra med detta och Björn har tagit en lång roddtur och bytt åsikter rejält.

Björn Ranelid från Facebook

Nu konstaterar Ranelid på Facebook att svenska politiker ”förråder Sverige och bereder väg för mördare, parasiter och fiender” som vill hålla till i vårt land. Björn Ranelid kallar dem till och med ”Landsförrädare”.

Landsförrädare.

Många svenska politiker har blod på sina händer och de förråder Sverige och bereder väg för mördare, parasiter och fiender till kärlek, godhet och alla som vill leva i tillit och respekt för medmänniskan. Ja, jag menar exakt vad jag skriver här och jag är därmed inte elak och jag begår inte våld på just det svenska verbet att förråda.

Jag har inte importerat detsamma, utan det är fött och brukat sedan länge i mitt fosterland som jag älskar och vördar i oräkneliga sammanhang. Sverige behöver inga höghastighetståg som kostar två hundra miljarder kronor. Sverige behöver den snabbaste och bästa vägen till lag och ordning, fred och frid för barn och alla människor som sköter sig, studerar, arbetar, betalar skatt och som aktar sin nästa.

En politiker som förråder sitt land är skyldig till medvetna lögner, lömska ränker och handlingar och framför allt svek mot alla varelser som vill leva i fred och endräkt med sin medmänniska. Ingen polis i tjänst skjuts av misstag.

En individ som bär vapen och avsiktligt med berått mod skjuter en polis i tjänst kan aldrig göra det av misstag och det finns inga undantag i världen. Den skjutne polisens gravida hustru är även hon polis och likaså hans broder. Jag skäms inte för att skriva att jag gråter när jag hör det från pappan till den mördade sonen.

Den gravida hustruns pappa är också polis. Därmed torde den familjen tjänat den svenska allmänheten mer än någon annan familj i Sverige. Jag klarar knappt att skriva det. I går kväll sköts en tjugofemårig man till döds invid en skola i Huddinge. Således fortgår barbariet och kriget i Sverige.

Det är ett mentalt och bokstavligt krig. Jag har blivit stenad med ord och trakasserad av falska och enfaldiga journalister för att jag är den förste och ende författaren som skrivit sanningen om tillståndet i Sverige.

Jag lider och sörjer över vad som händer i landet medan de tjänar lögnen och förfalskningen av verkligheten. Jag är nationalist och kosmopolit i en och samma person och jag respekterar alla individer om vill leva i fred med sin medmänniska. Du och jag har inte bestämt var och när vi skulle födas och vem som skulle bli vår mamma och pappa.

Vi har ursprungligen inte gjort oss förtjänta av att vara svenskar. Det är en gåva som vi skall förvalta på bästa sätt och vara tacksamma över. Det räcker med en enda mördare och terrorist som härjar på Drottninggatan i Stockholm, Biskopsgården i Göteborg eller på Fersens väg i Malmö för att det skall beröra hela befolkningen i Sverige. Barnen ser och hör, läser och tvingas att veta. Det är en skam för landet och en oförlåtlig synd.

Alla brottslingar som är dömda till utvisning skall deporteras direkt med tvång. Det finns inga ömmande fall. En människa väljer att vara kriminell. Ingen behöver svälta och lida av hunger i Sverige. Här kan alla gå i skolan och dricka rent vatten och ha tak över huvudet i någon form.

Det går alltid att söka hjälp och bistånd i olika avseenden. Människor som är födda i landet och som har arbetat och betalat skatt skall alltid få pensioner så att de klarar sitt uppehälle och åtminstone livets nödtorft.

Allt annat är en skam för Sverige. Ni bör sprida denna krönika till alla läskunniga människor i Sverige.

Björn Ranelid, i sorg och helig vrede, den andra juli år 2021

Om Björn Ranelid på bloggen…

-Pettersson säger att Björn Ranelid ska ha heder för att han öppet ändrat åsikt, men han borde också be dem han bespottade om ursäkt…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

11 thoughts on “”Landsförrädare”

  1. Det enklaste vore att bara rösta fram Jimmie Åkesson som statsminister. Han fattade allt detta med våld och invandring före någon annan.

  2. Journalister i alla är, men de är inte problemet trots sina PK krökta ryggar (värst är den fånleende A Lindberg) Nej problemat är våra MENA älskande politiker. C med Lööf och tjockanders W har mycket blod på sina händer. Alla kommunister och sk liberaler har blod från ett brutalt polismord på sina händer. Vem kan och vill slänga ut dessa jävla somalier. Till invällare i Severige säger jag bara…….gör rätt för er och uppför er annars FUCK OFF

  3. Men ett erkännande av Ranelid att Jimmie Åkesson hade, och har, rätt det verkar fortfarande vara svårt att klämma ur sig.

  4. Tack och lov så finns det några kloka, modiga gubbar och gummor som protesterar mot förstörelsen av vårt kära hemland!

  5. detta är väldigt vanligt inte ens när vissa av dessa blir utsatta för mångkulturen. så räcker inte det då omvandlas det hela till en av art av Stockholms syndromet..att det på något sätt är synd om ligisterna..

    och man stöter pä dessa dagligen med komentarer som kag såg den inte komma.. lika effektivt som ta din säng och gå..det är altså frågan om religös övertygelsen. och den vet vi vad islam står för

  6. Aftonbladet tycks inte förstå varför Stefan löfven röstades bort Stefan Rasar i demoskop ”Man kan tycka att det är märkligt eftersom det var Vänsterpartiets motstånd mot ett utredningsförslag om fri hyressättning i nybyggda hus som utlöste den nuvarande krisen och att regeringen röstades bort. Många väljare anser att det är rent trams. Men trots det ökar förtroendet för Dadgostar.”

  7. När får vi se och höra den första Journalisten be folket om ursäkt för sina
    medvetna lögner, omskrivningar av fakta m.m ? Men här räcker det inte
    med en roddtur, dom måste nog fan hyra en Finlandsfärja, ty dom äro många
    som tjänat landsförräderiets sak tillsammans med många politiker, det finns
    en hel del politiskt utnämnda tjänsterumpor som härjat i förvaltningar som
    även kan följa med på denna resa!

    Det hedrar Björn Ranelid att han skådat ljuset och insett vad som håller
    på att ske med landet. Och en ursäkt till dom politiker i ett parti i
    riksdagen som haft ryggrad och påtalat detta hela tiden, och som har fått
    mycket skit för det, det hade hedrat dig ännu mer Björn!

  8. En kappvändare, men OK bättre sent än aldrig. Jag hoppas på flera till 2022, men gör inte misstaget att rösta M förrän de fått en riktig ledare.

    Var också medvetna om att ställa till det går fortare än att rätta till, så vem som får makten 2022 och strävar för förändring måste ges tid till detta.

  9. Björn Ranelid, en svensk som vaknat ur förvillelsens sömn.
    Nu hoppas vi på att många fler svenskar gör detsamma.

Kommentera