Expressens Klimatredaktion Har Gått i Graven

Den så kallade Klimaterektionen på Expressen har gått i graven! Sörjd och saknad av eder FjärranÖsternRedaktör. De var säkert utbildade journalister, men deras naturvetenskapliga utbildning var på samma nivå som Gretas, dvs; NOLL!

Det var mycket lätt att påvisa felaktigheter, överdrifter och rena galenskaper i deras ”klimatkatastrofreportage”.

Nu sköts Expressens klimatskrämsel av ”redaktionen”, vad man hittills kan se av ”redaktionens” arbete så gör de sitt bästa med att översätta artiklar från ett par Engelska tidningar, men dom tillför inte alls samma undergångshysteri som klimaterietanterna gjorde. ”Nordpolen smälter” tex!

Klimatchefen Emma Boëthius slutar och börjar på Storytel, vilket hon verkligen kvalificerat sig för genom de ”klimat-storrys” hon producerat på Expressens klimatredaktion.

LÄNK

FjärranÖsternRedaktören, önskar tanterna LYCKA TILL i framtiden!

9 thoughts on “Expressens Klimatredaktion Har Gått i Graven

  1. Samtliga partiledare och journalister påstår att ingen vill ha ett extraval.
    Jag vet att de har fel, jag önskar extraval av hela mitt hjärta.

  2. Inte bara klimatet kommer upp i dagens förljugna media värld.
    Moderna och Pfizer ger hjärtinflammation
    Publicerad 27 juni 2021 kl 13.27
    UTRIKES. Det amerikanska läkemedelsverket FDA lägger nu till hjärtinflammation som känd biverkning för både Moderna och Pfizers vaccin mot covid-19, rapporterar CNN. Många av de drabbade är yngre, enligt USA:s folkhälsomyndighet CDC.
    Det är bara början, mer kommer efterhand

    • Ja, vi känner igen upplägget: informationen kommer för sent och i små portioner i (Pk)media.
      Precis som med invällningen.
      Skillnaden här är givetvis att skadorna när det gäller de nödgodkända sk vaccinerna, är att de är irreparabla.

  3. Enligt envisa rykten på Södermalm kommer Expressen att hänvisa till Petterssons blogg när det gäller klimatfrågor.

  4. Snart får vi höra att klimathysterikerna på SVT åkt samma väg.
    Att berätta sagor för att skrämma både gamla o unga är inte snällt?

Kommentera