Ann Linde (S) skapar osäkerhet om grundlagen gäller i Sverige

DEMOKRATI & GRUNDLAGEN. All offentlig makt i Sverige utgår från folket och riksdagen är folkets främsta företrädare. Det står i regeringsformen – den grundlag som utgör grunden för vår demokrati. Regeringsformen beskriver hur landet ska styras, vilka demokratiska rättigheter medborgarna har och hur den offentliga makten ska fördelas.

Ann Linde i Teheran, Iran 2017

Landets utrikesminister, Ann Linde (S) anklagar idag riksdagen för att skapa osäkerhet vid ett riksdagsbeslut. Ann Linde (S) kritiserar idag riksdagsbeslutet att Sverige ska hålla öppet för ett Nato-medlemskap, skriver Expressen.

Linde säger till Sveriges Radio att hon ”inte tror att beslutet bra för Sverige” och att hon tycker att det är bra att Sverige har alliansfrihet.

-Pettersson inser att Ann Linde (S) inte verkar förstå att riksdagen bestämmer vilken politik som ska föras i Sverige och att regeringens uppgift är att genomföra den politiken. Är det någon som skapar osäkerhet så är det Sveriges utrikesminister.

Steget Efter

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

4 thoughts on “Ann Linde (S) skapar osäkerhet om grundlagen gäller i Sverige

  1. Om hon tycker det är bra med alliansfrihet för Sverige – se då till
    att bryta den allians (S) har med
    muslimerna!

    Ett förräderi mot alla medborgare!

  2. På tal om Ann Linde så blev hon intervjuad i tysk TV om Sveriges Corona-hantering.. Frågor ställdes om den höga corona-dödligheten vid äldreboenden. Då förklarade Ann Linde det med att vi i Sverige har en del äldreomsorg som utförs av privata företag och det var orsaken till att det höga antalet döda. Undrar vad tyskarna tänkte. I Tyskland är nämligen ALL äldreomsorg driven i privat verksamhet, vilket inte alls förde till så hög dödlighet som i Sverige. Uppenbarligen visste hon inte att all äldreomsorg är privat i Tyskland.

    • Dessutom talade kärringen en så dålig engelska att hon blivit till åtlöje internationellt.

Kommentera