BROTTSLIGHET. Det blev som väntat oroligt i Göteborg efter att polisen både upplöst demonstrationen vid Heden, och den spontana marsch genom de centrala delarna av staden som uppstod efter demonstrationen.

Minst sex polisbussar har kört upp framför ett hav av människor vid Bältesspännarparken i centrala Göteborg.
– Flera har gripits, men jag vet inte hur många, säger polisens presstalesperson Christer Fuxborg.
Demonstranterna, Black Lives Matter och den svenska motsvarigheten, satt på knä vid Götaplatsen och ropade åt polisen att göra detsamma. När polisen inte gjorde som demonstranterna ville så reagerade några av dem. – De kom flaskor farande i luften. Det var lite oroligt.
Uppdatering kl 14:15. Polisen har beslutat att den Allmänna sammankomsten ska upplösas eftersom deltagandet överskrider 50 personer. Det sker en fortsatt dialog med arrangören och att detta ska gå så lugnt till som möjligt.
Det beräknade antalet är mellan 1000-1500 personer just nu. Läget är lugnt i övrigt på platsen.
Uppdatering kl 14:40 Samtliga tal är avslutade och de flersta lämnar Heden åt olika håll och allt är lugnt i närområdet. Några arrangerar en marsch från Heden i riktning mot Avenyn – Vasagatan. Antalet beräknas till några hundra personer och de går nu över Avenyn mot Vasagatan.
Uppdatering kl 14:45. Spårvagnstrafiken kring Avenyn och Vasagatan kan påverkas. Polisen samverkar med Västrafik på platsen.
Uppdatering kl 14:50. För närvarande är folksamlingen på Vasgatan en icke tillståndsgiven allmän sammankomst. Täten är nu vid Vasa Viktoriagatan och de fortsätter i riktning mot Grönsakstorget.
Uppdatering kl 15:07 Polisen har beslutat att den icke tillståndsgivna allmäna sammankomsten ska nu upplösas och de ska i första hand ske genom dialog med de som ingår i folksamlingen.
Uppdatering kl 15:13 Folksamlingen börjar nu närma sig Drottningtorget
Uppdatering kl 15:25. Folksamlingen befinner sig nu vid Stampgatan Ullevigatan Skånegatan
Uppdatering kl 15:30. Folksamlingen har passerat SKånegatan ”Kulan” och går nu mot Bohusgatan och Heden igen
Uppdatering kl 15:45. Folksamlingen går runt på Avenyn i riktning mot Götaplatsen mot okänt mål.
Uppdatering kl 16:05. Läget är lugnt i stan och det finns mindre grupperingar som rör sig runt lite planlöst.
-Pettersson säger att vänsterblivna och invandrare tillsammans är ingen bra kombination.
De vita vänsterblivna uppges också skrika att ”de skiter i om någon vit dör i corona”
***
SVT familjen kanske utgår från deras respektive hem, stök? Polisen hänvisar till lagen, skadegörelse alt. grov🤔?
Varför använder STATS-TV o. PK-slaskpressen ett sådan löjligt förmildrande ord som ”stökigt”,när Vänsterextrema med sin kravaller utsätter oskyldiga,för enorma ekonomiska skador ?
Problemet är och förblir det här.
När du får ett utbrott av en sjukdom i Afrika. ”Who you gonna call”, jo de vita djävlarna måste än en gång rycka ut med pengar och resurser, för att inte säga liv.
Om nu det finns en sådan oerhörd kapacitet i Afrika och i Afrikaner, vad fan gör dem här? Bevisligen dör de som flugor i sina hemländer, hur nu man ska länka det till oss. Det blir så när man äter allt som rör sig och hygienen är undermålig. Det är orsaken till dödligheten på äldreboenden, dessa boenden har blivit en del av integrationen, det bevisar bara att vissa är värda mer än andra. Inte fan är det invandrarna som dör där, det är gamla svenska skattebetalare.
Jag är så frustrerad över den idioti som dessa vänsteridioter sprider. Tidigare hade jag inga åsikter om färg eller etnicitet, men utsätts jag för rasism från alla håll och framför allt från dem som borde ta eget ansvar, då djävlar brister mitt tålamod!
Varförvi helvete ska de demonstera i Sverige för. Det var ju i det sjuka landet USA som mordet skedde.
Extremvänstern är en Global parasit !
Mordet? Vem har blivit mördad? Är det något jag missat?
För du kan väl inte mena att det är mord bara för att en svart multisjuk kriminell gör motstånd när han skall gripas och dör för han även har Covid 19 och inte kan andas.
Vad med alla de äldre som man tagit livet av här i Sverige genom att ge dem morfin som stoppar andningen? Vilka sjukdomar de än haft.
Är det inte Greta eller Metoo så är det Floyd !
Undrar om inte vänsterblivna har mest av Neandertalargener i sig ?
Det verkar så.
Nu är inte Coronasmittan viktigt längre, nu gäller bara FLOYD………
När de svagsinta får råda i samhället då blir det så här.
De lataste och mest behövande inbillar sig att de klarar sig själva trots att de kommit hit och tigger om hjälp.
Deras egna nationer och världsdelar klarar sig inte trots enorma bidrag.
En falsk sammanhållning blir norm, beviset på motsatsen finns i Rwanda.
Svart ”broderskärlek” i sin prydo. Om man är så stor i käften så kanske man bör ha ett bättre resultat i bakfickan. Analfabeter och förståndshandikappade afrikaner gör inte nån glad.
Om nån är skyldig nån så är det dessa bidgragsmigranter. Slit och släpa hela tiden för att se pensionen gå till dem som inte arbetar bara förökar sig.
När välfärden är avskaffad p.g.a överutnyttjande, vart ska de då resa?
Kanske tillbaka, då har de väl lyckats lura oss på allt vi äger och byggt Zigenarslott!
Fria knäskydd till sojapoliser!
servetter att torka sig runt munnen med då ?
På TV4s nyhetsbilder var det negrer here negrer there negrer everywhere
lll
http://twitter.com/JanetAndersson4/status/1268610386393251840/photo/1
Mina vänner, titta nu på bilderna från Göteborg och se den kommande intelligensan i landet. Visst är vänsterslöddret gulliga och ger oss stort hopp inför framtiden. Undrar om insatschefen Inom polisen som var så förstående och hade gått alla värdegrundskurser som fanns att uppbringa fortfarande tycker detsamma?, ” allas lika värde”……..!, ta mig i arslet.
Ett totalt haveri att överhuvudtaget lämna tillstånd till upprorsmakare och vandaler i dessa coronatider.
Stefan Lövfen har återigen bevisat sin totala inkompetens för ytterst är det regeringens ansvar att lagen efterlevs.
Max 50 personer hur kan vara så efterbliven så att man tror att det ska hållas. Men är man naiv och ser inget komma då blir det så här.
”Vänsterblivna skriker att de skiter i om någon vit dör i corona”
Kom de direkt från arbetspasset på äldreboendet?
Vi som jobbar inom äldreomsorgen struntar inte i Corona men det gör och har tyvärr chefsledningen och politikerna gjort ! Underbetald och underbemannad personal ute på golvet gör och har gjort så gott de kan utan skyddsutrustning !
Enligt Socialstyrelsen så förstår inte på eller bryr sig inte 40% av personalen på äldreboenden om basala hygienrutiner. Jag tror inte att det är det fåtal svenskar som jobbar där som är problemet.
Det vore klädsamt om staten som har importerat bidragstagare en masse också tog det ekonomiska ansvaret istället för att putta över det på kommunerna som därmed inte klarar vård, skola och omsorg.
Skriker det likadant när deras pappa, mamma eller lillebror dör i corona…jag skiter att nån vit dör i corona!
Ni hör…hissen går inte hela vägen upp.
Sicka stolpskott !
Dom flesta är skitstövlar..tror många går på bidrag…inga arbetare…tror dom flesta har problem med sig själva…
Dom vill förstöra allt vi arbetare byggt upp..
Sjuka individer.
Vad vill dom.tror inte skitstövlarna vet själva..
Avarter till individer .
Ponnnsan
AfS
Vi kan ju inte skuldbelägga enskilda poliser, det är ledningen som felar, de påstår att de inte kan säga nej till demonstrationer. Ge besked till de som söker att blir de fler än 50 så straffas arrangörerna.
Varför envisas Polisen med att inte skaffa vattenkanoner!
Det behövs personal från Kolmården vid dessa tillfällen
http://twitter.com/AfSChristian/status/1269640706756349953
Varför lägger föraren inte i backen och gasar på ordentligt?
Invasionen av Vårt Fosterland fortsätter!
Vårt Fosterland är hotat!
Vill du behålla det du har?
Ska invasionstrupperna ta över?
Måste vi organisera oss ?
Måste vi försvara oss?
– eller ska vi ta ännu en gratisdrink
i baren medan ”Titanic” sjunker?
Nu var det väl inte i första hand,för att hedra en krminell obekant US-nigger de samlades ?
Tror bra mycket mer,att det var för att ställa till med de vanliga vänsterextrema kravallerna …mot allt o. alla !!
Bristen på ljushuvuden bland arrangörer och deltagare i dessa manifestationer, är mycket uppenbar.
Vart är omdömet i dessa pandemitider och vad håller de på med?
tyvärr är de flesta av huliganprotestanterna nysvenskar som enbart där för att sätta igång jävelstyr och upplopp
Så vad kan man vänta sig – flaskorna yr över polisen
Bara ett enda stort partaj för vandaler
Nån som är förvånad. När dessa drägg kommer samman så är det bara våld och bråk som gäller.
Efterblivna.
Att slå sönder skyltfönster kan inte gynna någon.
Jag efterlyser fasthet från polisen. Samhället måste visa vem som bestämmer. Inget daltande. Skjut skarpt.
Varför ge tillstånd till dessa stolle demonstrationer??
Tillstånd ?
Dessa grottmänniskor bryr sig inte, de demonstrerar utan tillstånd.
Detta är ju ett stort underbetyg till polisen i Göteborg som kunde vara så fruktansvärt naiva och dumma som tillät denna demonstration överhuvudtaget.
Om förtroendet för dessa poliser och dess ledning varit tveksam tidigare så har den nu fallit fullständigt till botten !
Naturligtvis skulle under rådande omständigheter med pandemin, det varit helt förbjudet och uteslutet med demonstrationer av detta slag över hela landet.
Jag kan inte begripa att inte regeringen sagt ifrån och satt helt stopp för detta, sånt här skulle inte få ske, det är helt otroligt att en regering kan vara så handfallna och svaga.
I Norge har Statsminister Sohlberg satt stopp för alla demonstrationer f.n.v.
Men fega ynkryggar till politiker i Sveriges regeringen gör inget !
AVGÅ !
Om några är gripna så är de säkert redan släppta. Den förstärkta lagen om angrepp på blåljus och polis hade nog tillräckligt med kryphål för att rättssamhället skulle slippa befatta sig. Och de här med högst 50 personer i en skock är ett förslag från högsta ort som bara gäller de laglydiga.