Kvinnliga IS-terrorister med barn har tagit sig till Finland

TERRORISM. Tre kvinnor som uppges ha koppling till terrorgruppen IS har tagit sig från al-Hol-lägret i Syrien till Finland på egen hand. – Utrikesdepartementet har inte i något skede uppmuntrat medborgare att lämna området på egen hand. Det är mycket farligt, säger utrikesdepartementets Pekka Puustinen vid en pressträff på söndagen, enligt Hufvudstadsbladet.

Al-Hol lägret i Syrien. Bild från Wikipedia

Enligt det finska utrikesministeriet lämnade de lägret på egen hand och fick hjälp av ambassaden i Ankara i Turkiet med att ta sig vidare. Enligt ministeriet känner man inte till att fler finländare skulle ha flytt.

Det handlar om tre kvinnor med nio barn och de anlände från Turkiet med vanligt flyg.

Skyddspolisen har varnat för att de finska medborgarna utgör ett säkerhetshot och har lyft fram också barnens roll i terrororganisationen. I april sade Skyddspolisens chef Antti Peltari till HBL att personerna som har rest till konfliktområdet har varit medvetna om situationen, och i de flesta fall medvetet valt att komma i kontakt med terrororganisationer.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

7 thoughts on “Kvinnliga IS-terrorister med barn har tagit sig till Finland

  1. Det är inte omöjligt att de barnen tränats o att skära halsen av andra människor, sånt har ju IS själva stolt visar upp; att de tränat sina barn i.

    Vem vill ha dessa barn i sina egna barns klass?
    Vem vet när IS-barnen kan ”flippa ur” och skära halsen av ett annat barn, eller läraren?

    (Is barnen kan sannolikt vara traumatiserade, så det är i högsta grad något att ta i beaktande.)

  2. Eftersom LANDSFÖRRÄDARNA,
    socialdemokraterna ännu har kontraktet
    med muslimerna aktuellt så måste vi sa
    emot de där råttorna!

    De kommer säkert hit!
    Invasionen av Vårt Fosterland fortsätter!

  3. Grattis Finland, välkomna till det mångkulturella och krimkriminella träsket !

  4. Lugn, dom är nog snart här i Sverige. Då blir dom väl omhändertagna. Bostäder, bidrag i alla former, kanske änkepensioner, nio barn med flerbarnstillägg osv. osv…

  5. Att ”barnen” är fostrade till terrorister,upplever ju vi i Abzurdistan dagligen,sedan många år tillbaka…
    Inte en ett dygn utan bränder,rån,skottlossningar och liknande brott !
    Inte märkligt att Ankara bistår med hjälp,för att bli av med skitet.

Kommentera