UTRIKES. Israels försvarsminister Benny Gantz ber om ursäkt efter att polis skjutit ihjäl en obeväpnad autistisk palestinsk man i Jerusalem. 32-årige Iyad al-Hallaq, som var på väg till en specialskola, sköts när han inte stannade på polisens order.

– Vi är verkligt ledsna för incidenten där Iyad al-Hallaq sköts ihjäl och vi delar familjens sorg. Jag är säker på att händelsen kommer att utredas grundligt och slutsatser dras, säger Gantz.
Enligt israeliska medier har polisen som var inblandad i skottlossningen förhörts och placerats i husarrest.
-Pettersson konstaterar att det inte är ofta någon ber om ursäkt för misstag…
***
Stöd bloggen
De israeliska poliser som sköt får förmodligen inte sparken !
Är den normala stämningen tillskruvad och uppskärrad, så kommer sånt här alltid att ske. Jag minns Eric Torell med Downs syndrom, som sköts ihjäl av polis. Han viftade och lekte visserligen med något vapenliknande i skymningen och dålig sikt. Det var en vansinnigt sorglig historia rakt av.