Tunisiska migranter protesterar mot återsändning till hemlandet

INVANDRING. På måndag inledde 600 illegala invandrare från Tunisien som sitter i ett tillfälligt migrantläger i Melilla, en spansk enklav i norra Marocko, en hungerstrejk för att kräva att de skulle överföras till Spaniens fastland.

Melilla, tillhör Spanien men ligger på Marockanska sidan av Medelhavet.

De illegala blockerade fordon och vägrade att låta dem passera genom området . En av de tunisiska illegalerna har till och med sytt ihop sina läppar för att undvika att äta mat eller dryck.

Migranerna hotar att fortsätta sin hungerstrejk tills deras krav på överföring till den iberiska halvön godtas, ”vi har varit i Melilla i mer än ett år” medan andra illegala migranter som har varit här under en kortare tid får stanna kvar menar de strejkande. 

Centret för temporär vistelse i Melilla rymmer för närvarande över 1.600 personer. Flera icke-statliga organisationer, inklusive Amnesty International, har fördömt levnadsvillkoren och trodde att de gemensamma utrymmena” som innehåller för många människor ”är ett farligt mål där riskerna för att smittas och sprida Covid-19 ökar.

Icke-statliga vänstergrupper kräver att den spanska regeringen stänger migrantlägren genom att påskynda överföringarna av de illegala invandrarna till Spaniens fastland, inte tillbaka till sitt ursprungsland där de är lagliga medborgare.

Trots protesterna och vänsterorganisationernas krav meddelade Spaniens inrikesminister Fernando Grande Marlaska att istället för att göra överföringar till Spanien på grund av överbeläggning i lägren så arbetar hans kontor för att repatriera de olagliga tunisierna som har varit i Melilla i månader. Ett beslut som har förargat vänstern som vill att de potentiellt farliga illegala ska få stanna kvar i Spanien.

-Pettersson gratulerar Spanien och hoppas inrikesministern lyckas skicka tillbaks de illegala migranterna till hemlandet. Återsändning är det enda möjliga i längden för att få stopp på de ekonomiska migranterna.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

10 thoughts on “Tunisiska migranter protesterar mot återsändning till hemlandet

  1. Att inte EU reagerar! Belgien är förstörd, Holland på god väg, Englands öde är spännande.
    Sverige är kört …..

  2. Men det är ju ramadan nu dvs förbjudet att äta och dricka enligt Mohammed…

  3. Jag har aldrig riktigt förstått mig på den sortens demonstrationer. För mig framstår det som ett stort övervärderande av sin egen betydelse.
    Att använda sig av andras dåliga samvete för att få sin vilja fram är inget vackert karaktärsdrag. Rent kriminellt i många fall.

  4. Vad bra att de inte åter eller dricker då dessa lyxvaror kostar pengar samt ger energi. Utan mat och vatten efter sin frivilliga självsvält är de mycket enklare att hantera med t.ex. en elektrisk kofösare! Använd lastbilar med tipp för enklare avlastning i deras eget land. Illegal är ett kriminellt stadier och de skall behandlas därefter!

  5. När en arab begår ett brott skall hela klanen utvisas. Varför skall vi försörja dem när de inte respekterar varken landet eller dess medborgare! Sjukt .
    Sverige har förstört för hela Europa med sin slappa invandringspolitik.

  6. Sverigelandet våldtas och rånas med regeringens samtycke. Folket förnedras och piskas , vi är satta med munkavle.

  7. Hela världen har blivit galen. Var och en bör bo på de områden där de har samma kultur.
    Vi bör aldrig ha släppt araber hit.

  8. Varför fick de inte en enkelbiljett till Steffes övriga 7 klöverns trygga heliga mångkulturella och Islamistiska paradis Sverige ?

    • Var inte för säker.
      Om en vecka kanske de sitter här och rödskrikan lyckas övertala resten att de skall studera på gymnasiet.
      Anderssonskan anser att Sverige är rikt och dräller våra skattepengar åt alla hål.
      Men pengarna räcker inte till Svenskarnas vård.

      • Är tyvärr inte säker eller tror på någonting längre i dagens Sverige som styrs av vidriga mångkulturälskande landsförrädare !

Kommentera