RASISM. En 65-årig man i Hylte kommun döms för hets mot folkgrupp till dagsböter för att ha kallat afghaner för “pack” i ett inlägg på Facebook. Själv nekar mannen till att han har skrivit inlägget – och skyller på en polack, skriver Hallandsposten med resten av historien bakom betalvägg.
-Pettersson misstänker att de boende i Hylte vet vad de pratar om, däremot kan packet pissa svennar i munnen och kallade dem för det ena och det andra utan att dömas för hets mot folkgrupp. De får i stället ett snyftreportage i SVT.
Pack är förövrigt ett ord för slödder, drägg, patrask, pöbel, byke, bus, avskum, mobb, band, larmande folkhop.
***
Stöd bloggen
Men snälla!
Vi har religionsfrihet i Sverige!
Religion är att tro.
Den 65 årige mannen trodde
troligen att de nämnda är det
man kallar ”pack”.
Begreppet ”pack” är dessutom
lika odefinierat som begreppet
”gud”.
Straffet verkar inte vara förankrat
i verkligheten!
Kanske dags för ett överklagande?
Afganer är väl dessutom en nationalitet
och ingen folkgrupp.
Vidare kan inte ett, enda uttalat ord utgöra
hets mot någon eller några.
Blev själv upplyst av vår hyresgäst att
Svensk lag/Jordabalken inte gäller för dem.
Hans kontakter med Hells Angels och deras
torpeder kan ta över Svensk lag så att
uppsägningstiden, 3 månader inte gäller.
=> så nu vet vi vad som gäller …….. ! ! !
(det är farligt att hyra ut sin gamla villa!)
(hyresgäst kan ta över villan med stöd av
Hells Angels – enligt staruerat exempel.)
En gammal dam hyrde ut sitt hus i Tyresö.Hon har blivit av med all inredning, dyra tavlor mm.Polisen kan inte hysa ut hyresgästen i femte led.
Det vet väl alla att afghaner är den dummaste av alla raser . De är odugliga till nästan allt . Jämför med en Bordercollie så syns skillnaden . Mvh Sjöström
Men var det inte så att han skrev om afganer och “pack”, där jag uppfattar “pack” som förkortning för pakistaner?
Naturligtvis, skruttbrott har högsta prioritet, medans grova brott ses mellan
fingrarna. Tecken på ett land i fritt fall.Arma land
Man vågar nog inte hissa flaggan idag. Det är Hitlers födelsedag. Man kan nog bli dömd för hets mot folkgrupp. Fast man kan ju hävda att man flaggar för Björn Skifs han lär dela födelsedag med Hitler.
Oavsett diktatur eller demokrati så har de styrande en egen agenda som inte gynnar befolkningen i landet. Undantaget Trump och de styrande öststaterna som nu är med i EU.
Glöm inte Boris, han värnar om Britterna och skickar ut parasiterna.
Han insåg faran med att låta EU bestämma.
Inte pack, lönsamma Sverigeräddande raketforskare heter det ju !
Han har säkert slutat betala skatt, nu tär han på statskassan med pensionen. Då ska han sättas dit i god PK-anda. Det blir säkert ett snyftreportage i SVT om dom han skrivit om, och reportern står nästan och grinar bara för att det är så synd om dom
Som sagt var. Väntar fortfarande på den dagen myndigheterna vill skydda och stödja skötsamma människor.
Detta händer inte förrän den landsförädiska och mångkulturälskande familjen 7 är helt borta !
Jag tror de inte ens är mångkulturälskare, det ska bara låta så. Regeringen höjer sina löner för att de kan och vill ha internationell berömmelse för humanistisk storhet, men förstår inte att de olagligt tar ifrån svenskarna det välstånd svenskarna i generationer jobbat ihop? Enfaldig självgodhet, som resulterar i att skötsamma svenskar förvägras sina mänskliga rättigheter och blir serverad med ständiga skattehöjningar.