MEDIA. Att vi ska ”lyssna på experterna” är en återkommande fras från politiker, opinionsbildare och journalister. Regeringen säger samma sak och låter meddela att man är redo att fatta stora beslut under förutsättning att berörd expertmyndighet, det vill säga Folkhälsomyndigheten uttryckligen efterfrågar besluten i fråga.

Det uppstår dock problem när tjänstemännen på dessa statliga myndigheter har olika uppfattning och börjar ägna sig åt politisk aktivism, det vill säga tjänstemännen blir politiker, dock inte valda sådana. Ett exempel är när statsepidemiolog Anders Tegnell hävdar att ingen på grund av sitt jobb bör ha större möjlighet att undkomma smitta. I luftslottet som bland annat är baserat på ”allas lika värde” och jämlikhet bör alltså alla smittas.
När dessutom experterna uttalar sig olika från den ena dagen till den andra blir det inte lätt.

-Pettersson säger att ett bra ordspråk är ”Planera för det värsta och hoppas på det bästa.”
Det borde vara vägledande för det politiska ledarskapet överallt i alla tider. Så är det också i många länder, men i Sverige har vi istället en defensiv regering. Det är regeringen som har ansvaret, inte experterna, det går inte att enbart lita på ”experter” eftersom experterna sällan är eniga.
Det råder ingen brist på experter som är av en annan uppfattning än Folkhälsomyndigheten. Nyligen gick sex forskare från Karolinska institutet, Umeå universitet, Uppsala universitet och Göteborgs universitet ut i en debattartikel i Läkartidningen med rubriken ”Sverige bör byta strategi för att bromsa spridning av coronaviruset”.
Vi väljer ledare utifrån en rad olika egenskaper. Deras konkreta vallöften är inte oväsentliga, men vi väljer också på grundval av deras moraliska, principiella och ideologiska utgångspunkter. Vid
händelse av en kris vill vi ledas av människor vi litar på, med hjärtat och hjärnan på rätt plats.
Expertväldet berövar oss detta, i stället får vi ledas av människor som aldrig har ställt upp i fria val.
***
Tror fan i mig bra mycket mer på Tegnell än att nån politiker skall visa ”krafttag” och stänga ned hela landet.
Fattar bara inte hur jävla svårt det skall vara:
”Är du sjuk så stanna hemma”.
Frågan är om vi ska ha Regering och Riksdag då de, när det hettar till, först vill höra vad Myndigheten säger. Det innebär att en Myndighet med svag, politiskt tillsatt, ledare kommer med utlåtande som sedan anammas rakt av och resultatet blir exakt vad vi har i Sverige idag.
Makten blir, tidningarnas virrhjärnor i kombination med vänstergrupperingar som ständigt tycks vara omtöcknade av sin egen förträfflighet eller billigt rödvin.
Mmmm, störst risk är att ”myndigheten” är inkompetent. Tjänstemän lägger 85% av sin tid på att administrera det system och byråkrati som myndigheten byggt upp för att hantera sin interna verksamhet.
Att leverera något har mycket låg prioritet bland myndigheterna
Och eftersom dom flesta myndighetschefer är tillsatta av sina kompisar inom politiken, så kan dom hålla på och hänvisa till varandra? Tillsätt för fan chefer efter kompetens, och inte
efter om man har partibok eller inte!
Tegnell har hänvisat till Storbritanniens strategi för att hantera corona, Långsam smittspridning för att i en takt där vården mäktar med successivt uppnå flockimmunitet. Samtidigt skyddas riskgrupperna.
Denna strategi har nu Storbritannien övergett av den enkla anledningen att vården inte mäktar med. Nu gör Storbritannien som andra länder.
Detta var något kineserna konstaterade tidigt och vidtog kraftfulla åtgärder innebärande kraftfulla restriktioner för sina medborgare.
Får se om Tegnell kan svälja prestigeförlusten.
Vad är det karlen hasplar ur sig,? Vad har jämlikhet med att rädda liv att göra?? Menar han att det är bättre att alla dör, än att kanske hälften blir räddade? Man kan få det intrycket av vad han säger?
Mitt problem med Tegnell är att han är bombsäker på öppna gränser och skolor, men säger i nästa sekund att han inte vet. En expert som inte vet, är ingen expert. Då han dessutom, drar upp vänstertänk, med jämlikhet i smittspridning, faller förtroendet platt. Tillsättningen av myndighetspersoner, skall enbart ske på kompetensbasis, inte med politiska undertoner.
Tegnells tankar verkar styra etablissemanget fullständigt, utan ifrågasättande.
När avvikande tankar framförs, kan man ana en viss ängslighet. Dessa tankar tystas snabbt ner på välkänt manér.
EU har även visat hur urbota tandlöst, det är, när det gäller. En reträttplats för avdankade politiker som tack för många års förljugenhet.
Undrar hur Europa sett ut, utan öppna gränser.
Lyssna på Genusexperterna.
Att de flesta kommer att smittas verkar nu svenska myndigheter inställda på vad jag förstått. Myndigheterna försöker nu bara bromsa in takten den sprids på. De har samma strategi, som GB vad jag förstått. Då kollapsar inte samhället totalt utan får en mjukare effekt och de flesta är immuna till hösten. Jag vet inte vad, som är alternativet men facit finns väl inom någon månad kanske? Sverige får i alla fall anledning se över sin beredskap och ta den på allvar.
Det är inte alla som har humor
Märkligt hur slumpen avgör var svaren hamnar
Tål snart inte höra eller se ordet ”UTMANINGAR” mer.
Varför får vi inte veta om mellofinalen blir av??
Ingen vettig människa bryr sig.
Sorry skämtade bara!
Jag får hela tiden intrycket att experter och ministrar står och säger inte hela sanningen. De undanhåller information. Därför tappar jag helt förtroendet när de måste ändra sig för verkligheten och pekar på vad jag nu ska göra.
Tror personligen inte på sponsrade läkare och s.k experter som säger olika saker !
Bara känna efter hur man mår, är man sjuk så är man hemma precis man alltid varit.
Varför gör inte övriga världen som Kina där viruset enligt s.k ekonomiska experter tydligen är under kontroll och den heliga Börsen stiger i igen.
I det alltid så fantastiska Sverige är sammankomster med max 500 personer tillåtna i andra länder är sammankomster helt eller delvis förbjudna med väldigt få personer men dessa länder har självklart fel och det duktiga Sverige har rätt !!!!!
Varför skulle jag som annars inte tror på dagens svenska landsförädiska makthavare tro på vad de säger när det gäller Corona ?
”Gurusarna” heter det, ”de politiska gurusarna”!
Skyll på feberfrossan… skulle stå: Här ändrar sig Tegnell nog igen också… då det är rätt tajming nu?
Nu har ju experterna i England som Tegnell hänvisat till bytt riktning igen. Här ändrar mig Tegnell sig igen också… då det är rätt tajming nu?
Ja, lyssna på Experterna! och inte ”experterna” som vi uppmanas till!
Lyssna på Genusexperterna.
Tillsätt en haverikommission med utländskexpertis i fenomenet Sverige.
Sverige måste nollställa och startas upp på nytt utan feminism, genus och annan trams.
Vi behöver starka ledare och inga medlöpande syltryggar.
Det måste gå att vara stolt medborgare igen, avskaffa ord som rasist, utmaningar, utanförskap i den politiska debatten.
Gör Sverige helt igen
Stefan Löfven ta ditt förnuft till fånga och avgå det gagnar landet och folket.