SVT skyddar mördare

SVT. I går la polisen ut bilder där de vill ha hjälp att hitta Karolin Hakims mördare. ”Mannen är en av gärningspersonerna som utförde mordet”, skriver polisen i ett pressmeddelande på sin hemsida. Karolin Hakim sköts till döds i Malmö den 26 augusti då hon bar på sitt barn.

– Petterssons hjälpte till så gott vi kunde med Polisen efterlyser Karolin Hakims mördare. Lägg märke till att polisen skriver ”Mannen är en av gärningspersonerna som utförde mordet”.

Ändå väljer SVT att avstå från att publicera bilderna med motiveringen:

DÄRFÖR PUBLICERAR SVT INTE POLISENS BILD

SVT Nyheter publicerar vanligen inte namn eller bild på misstänkta personer eller personer som dömts för brott. Här handlar det om den skada som publicitet åsamkar den misstänkta eller dömda. I det här fallet rör det sig om en misstänkt person. Det finns undantag när vi väljer att publicera bild eller namn och det är när allmänintresset är oavvisligt och väger tyngre än publicitetsskadan. I det här fallet gör jag bedömningen att allmänintresset inte väger tyngre, även om brottet i fråga är ett mord.

Göran Eklund, ansvarig utgivare och redaktionschef SVT Nyheter Skåne

goran.eklund@svt.se

***

Vi tar bilderna på en av gärningsmännen igen.

En av Karolin Hakims mördare
En av Karolin Hakims mördare

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

22 thoughts on “SVT skyddar mördare

  1. Hanna Stjärne är kommunist och en katastrof som chef, och inte blev det bättre när stolpskottet Jan Helin värvades från Aftonslasken där han kört sin flummiga propaganda i många år..

  2. Vid ett eventuellt regimskifte så måste regimen göra något åt skandalen SVT/SR, denna lusask måste tömmas på sitt innehåll av vänster o miljö dårar som fullständigt skiter i sina uppdrag som Public service företag att vara objektiva och neutrala politiskt, som det är nu, och vilket har eskalerat kraftigt sen dom blev försörjda med skattemedel, så skäms ingen som jobbar där att föra ut sina egna snedvridna uppfattningar.
    Som lyssnare har vi ingen som helst anledning att ta del av deras politiska uppfattningar, dom närmast njuter av att föra ut sina egna uppfattningar,

    Alltså är SVT/SR en politisk propaganda kanal, och det är inte deras uppgift!

  3. Och nu har tv börjat grävet med gamla svenska fall ”I huvudet på en mördare”

    Finns aktuella fall ,men det verkar inte vara av intresse. Hela tiden skall svensken svartmålas och minimeras.
    Så sjukt.

    • Jag har också funderat på detta, varför inte lägga krutet på alla de mord som våra motborgare begår mest som Pettersson brukar beskriva kommer från icke skidåkande nationer.

  4. Skyddande av brottsling och medhjälp till grov kriminalitet borde ge alla människor en självklar rättighet att sätta stopp för de Vänster-kriminella asen på SVT??
    För dem är det lika självklart att hjälpa importkriminella med ”rätt” mörka hudfärg, religion och partibok som det är för medlöpare i ett ockuperat land!
    För dem är offren lika obetydliga som judar eller lägerfångar i Gulag!
    De hade gjort samma sak om det istället varit Nazityska eller Sovjetiska soldater!
    En slags medial affärsidé i korruption!
    Så länge en korrupt statsmakt står för deras löner bryr de sig inte en millimeter om att folket hatar dem, deras ständiga lögner och deras omgullade importkriminella rasistapor!
    Med bidrag långt över vad ett arbetsliv ger i pension kallas dessa för ”Utsatta Grupper”.
    Hela deras språkbruk är en lögnaktig mentalsjukdom!

  5. Om jag ska säga vad jag tycker om den här historien så tycker jag att alla verkar ha drabbats av en panikattack. Visst är det hemskt det som hände, samtidigt kan jag inte tycka så där riktigt synd om henne. Hon visste djävligt väl vems säng hon kröp ner i och måste ju ha gjort bedömningen att något skulle kunna hända. Samma med hon som blev skjuten i lägenheten några dagar senare. Hon visste också vem hon kröp ner i säng hos. Kvinnor som lever tillsammans med kriminella tar en stor chans och utsätts för en ganska stor risk att hamna i trubbel. Och går det åt helvete så.

    • Kan bara hålla med dig! Har också lite svårt att tycka synd även om honom!

      Nu får han känna på det som han så gärna gav till andra!

      Likadant när någon som har tvingat mig att köpa mångkulturen själv blir berikad, tyvärr börjar det bli den enda glädje jag har kvar i det här landet!

  6. Journalistasen har hängt ut unga svenska flickor med både namn och bild bara för de sympatiserat med SD och gjort något som journalisterna inte gillar.
    Mördare från Mellanöstern och Afrika sympatiserar de dock med, de sjuka asen.

      • Han som står som ägare till bilen har avfärdats från utredningen. Enligt honom har någon registrerat bilen på honom utan hans vetskap.

  7. så om man mördat en mamma med sitt barn i famnen så……har man inte nått botten av alla gränser vad en människa kan göra???

  8. Inte bara SVT!

    Har ni hört skräckexemplet, Täppas Fogelberg när han är
    programledare för ”Ring P 1”?

    Jag har skrivit till SR med förslaget att de ska förflytta denne
    kommunist till någon arkivtjänst i ett källarvalv.

  9. Titta på bilden: en man med stor näsa?

    Jo oftast en man som kommer från en ”icke-skidåkare nation”!

    • Undrar hur det känns för programledarna att ” prostituera sig” för att tjäna ihop en lön och hålla masken trots alla lögner.
      Det kommer en dag när även de tvingas att vakna. Skulle tro att många böcker blir skrivna när de blir äldre och arbetslösa.
      verkar som svensk media håller alla i koppel.

Kommentera