UTRIKES. Den svenskägda och brittiskflaggade tankern Stena Impero har lämnat hamnen i Bandar Abbas i Iran, uppger Reuters.
-Pettersson hittar inte Stena Impero på havet men de kanske går utan påslagen AIS-sändare, men det är farligt i dessa farvatten.

TIDIGARE 2019-09-23. Stena Impero fortfarande beslagtaget
UTRIKES. Den svenskägda och brittisk flaggade tankern Stena Impero är nu fri att lämna Iran, har mängder av medier rapporterat under dagen, bland annat SVT.

– Den rättsliga processen är avslutad och baserat på det är förutsättningarna för att släppa oljetankern fri uppfyllda och oljetankern kan åka, säger den iranska regeringens talesperson Ali Rabiei under en presskonferens.
Stena Bulks vd Erik Hånell kan inte bekräfta dagens uppgifter. – Har inga uppgifter om att fartyget har släppts så det här beskedet kommer inte från oss. Vi vet att det är en process som pågår, men vi har ingen uppgift om när fartyget kommer släppas. Vi får vänta och se, säger Hånell.
Erik Hånell berättar att besättningen på 16 man är kvar ombord. Stena Impero, som seglar under brittisk flagg, beslagtogs av Irans revolutionsgarde när fartyget färdades genom Hormuzsundet den 19 juli.
Brittiska UD uppger dock att Stena Impero fortfarande är beslagtaget.
***
Igen ?