Polisen söker efter rapparens ”offer”

BROTTSLIGHET. Polisen söker efter en av männen som var i slagsmål med amerikanske rapparen Asap Rocky i Stockholm. En av artistens livvakter har gjort en motanmälan mot en 20-åring som enligt tidningen tidigare är dömd för stöld och narkotikabrott. Brottsoffret kan med andra ord komma att bli en misstänkt gärningsman.

-Pettersson undrar varför detta tjafs har blivit en sak för rättsväsendet? Vem har anmält Rocky? Är det en åklagare som vill synas i rampljuset?

Åklagaren verkar inte veta vad han håller på med.

Det skulle inte förvåna mig om det slutar med att ärendet läggs ner och Sveriges skattebetalare får betala skadestånd på tiotalsmiljoner till Rocky för de inställda turnén och att de två afghanska herrarna som provocerade igång bråket visar sig vara illegala invandrare som borde ha skickats hem för länge sedan.

Media nämner inte att de två som provocerar är afghaner utan betecknas som ”brottsoffer”.

TIDIGARE 2019-07-04. Ser ni några Svenskar? 

Den amerikanske rapparen A$AP Rocky är anhållen för grov misshandel i Stockholm och kan få sitta inlåst hela veckan. Men vad hände innan misshandeln? Jo, två kaxiga afghanska invandrare tafsade på tjejer och muckade, Rocky och hans team spöade upp afghanerna. Varför ska polis och rättsväsende lägga tid på det.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

19 thoughts on “Polisen söker efter rapparens ”offer”

  1. Det är ju inget fall som har intresserat Stenbock precis. Är det inte så att Slaskpressen måste fylla upp sommartorkan,med en massa löjligt nojs o. tjavs ?
    Att det var en nigger som var huvudpersonen,upptäckte jag först hos Pettersson.
    Måste väl vara en Trump-anhängare,eftersom han hänges ut med bild ?

  2. SVT och hatmedia kallade dessa Afghaner för ”SVENSKAR”…..! De är tom dömda här för brott och filmen är tydlig afghanerna trakasserar artisten med följe som trots att de ber dem snällt att sluta följa efter fortsätter! ÅKLAGAREN MÅSTE SPARKAS!! Detta blir dyrt för svenska staten, det kommer att kosta över 20,000,000 kronor!!

  3. Kan asap rocky bli dömd för misshandel på någon som befinner sig i Sverige illegalt. ..bara undrar.

  4. ÅKLAGAREN JOBBAR FÖR STEFAN LÖVEN & CO!!! De här herrarna från Afghanistan, 99,99% av dessa är grova kriminella och de har kommit utan pass och ID!!! Stefan Löven & Co. stiftar tom en speciallag för dessa kriminella Afghanskum!!! Jag gissar att åklagaren fjäskar för att ta politiska poäng, hen lär ligga bra till för befordran….! Den här jeppen/åklagaren borde naturligtvis ha sparken omgående….AFGHANEN FÖRFÖLJDE OCH TRAKASSRADE ARTISTEN OCH HANS SÄLLSKAP!!!! Sverige är ett dårhus, i ett normalt samhälle ska inte en åklagare gå papperslösa kriminella Afghaners ärenden!!! UT med Afghanerna NU!!!

  5. Han fick precis den behandling som han bad om, men
    deras stora trut ställer till problem för dem, fler sådana reaktioner.

  6. Jag förstår inte riktigt!

    Ska det vara tillåtet i Sverige att som ASAP sparka en liggande allt han kan i huvudet?

    • Men innan dess gjorde han allt för att avstyra bråk
      från denne stöddiga afghan, men han gav sig ju inte
      utan följde efter och muckade och till och med slog
      på denne livvakt..
      Tillåtet är det inte men det är inte heller tillåtet att
      våldta kvinnor misshandla en ensam individ, eller
      all annan jävelskap som dessa herrar sysslar med
      men det gör dom ändå.

    • Afghaner bad dem att ta en annan väg och frågade varför de inte fick följa efter dem. De bad om att få stryk!
      Trots vädjan från rockarens livvakt följde de efter , man ser hur afghaner vill göra klart att de äger Stockholms gator!
      De beter sig som om de äger landet. En känsla av att afghaner är drogade, annars är de superidioter som inte ger sig.
      Det här är orättvist.

      • Spelar ingen roll vad afghanerna har gjort eller inte gjort!

        I mitt Sverige skall det aldrig vara tillåtet att ta lagen i egna händer och sparka någon liggande i huvudet!

        Sen om han borde få medalj eller inte i stället är en annan fråga!

  7. Anmälare är sannolikt någon av de batikhäxor som ”hora med afghanerna” eller någon anhörig alternativt har aktivistanknytning till batikhäxorna. Allt utfört i samförstånd med aktiviståklagare. Samma metod som när aktivistkräken satte dit Assange!

    • Afghaner lär få en frisedel till paradisets skolor.
      det är inte svårt att se vilka typerna är, men anmälningsbenägenheten är nog låg bland deras landsmän.
      Rimligtvis har pojkarna var sin gode man som känner igen offren.

      • Jag såg åklagaren igår när han höll presskonferens.En slemmig och opålitlig typ. Påminner mest om en pimp med diamantörhängen och kostym a la Liberace. Hoppas USA ger han en omgång som han förtjänar.Hoppas också att han blir arresterad i USA om han skulle vara så korkad att han tänker sig åka dit.

  8. Såg någonstans att rapparen kommer att förlora 16 miljoner på grund utav inställda konserter.

    Så går det när ett land har fredade folkgrupper som i princip kan göra vad fan dom vill….”ensamkommande män” och zigenare tillhör dessa folkgrupper.

    • Skicka räkningen till Socialdemokraterna, de har pengar i överflöd till alla, utom våra egna barn och pensionärer.

      Ps. Den lilla skiten som terroriserade och försökte våldta flickorna hittas säkert på ett boende för EN VINST FÖR SAMHÄLLET !

      • Räkningen borde delas av Centerpartiet Vänsterpartiet och Zåzzarna dom mest drivna i afghanamnestin, men som vanligt så kommer det att bli vi Svenska skattebetalare som får stå för notan.

Kommentera