”Jag har slutat kalla mig vänster”

MEDIA. Aftonbladets kultursida publicerar just nu en serie ”Därför är jag vänster”. I den serien skrev i går Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg ”Jag har slutat att kalla mig vänster”.

”Begreppsförvirringen är så stor nu att jag har slutat kalla mig vänster. Jag är något annat, något mycket mer än vänster; jag är socialist”, säger Linderborg och avslutar artikeln med ”En socialist kan förskansa sig bakom hur många förnuftsargument som helst. Vissa kan också, som jag själv, peka på en egen upplevelse av klassamhällets skrankor.

Alla har inte den erfarenheten men de kan vara socialister, eller något slags vänster, ändå. Till sist handlar det nämligen om en känsla för vad som är rättvist. Empati med sina medmänniskor, helt enkelt.

Kort sagt: Jag är socialist för att jag anser att vi ska äga och bestämma gemensamt. Alla andra sätt att organisera sam­hället är mer eller mindre ojämlika och orättvisa – och dömda att förr eller senare gå under”.

-Pettersson är också emot rå kapitalism och och globalism och anser att våra tillgångar måste fördelas något så när jämt, men det Åsa Linderborg vill införa är inte vänster, inte socialism, det är kommunism, ett totalitärt system som provats på många håll och gör oss alla fattiga…

Sedan surrar damen om alla människors lika värde. Precis som en IS-terrorist är värd lika mycket som Åsas barn om hon nu har några, men kommunister är tokiga.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

12 thoughts on “”Jag har slutat kalla mig vänster”

  1. Om man nu menar något med ”Allas lika värde”, bör man ju tänka sig för även med sitt ordval. Att kalla någon för Rasist är ju lika Rasistiskt som att vara Rasist själv och helt i linje med andra stolligheter ; ex.vis : ”j-a neger” eller ”finn-jävel”. Så 7-klövern borde nog börja tänka på att vårda språket lite bättre. Sen ryktas det ju om att ”Rinkeby-svenskan” ska införas som Riks-svenska. Då får vi anamma andra språkliga traditioner ; ex.vis : ”svenne”, ”svenne-hora” eller ”k-a mamma”.
    När vi sen kommer till ämnet ”nazistiska rötter”, så visst är det nog på det viset att det någon gång har slunkit in förvirrade element i rörelsen en gång i tiden. Men det har ju bara bestått av flygblad och slagord.
    Däremot när vi kommer in på såssarna, kommunisterna och centern, så handlade det ju om stöd till RIKTIG nazism i PRAKTISK TILLÄMPNING. Där kan vi snacka om fula fiskar med suspekta Rötter.

  2. Så, Åsa tog sig alltså friheten att definiera var hon står politisk, en frihet hon och många andra på AB vill förvägra anhängare av exempelvis SD, där alla kallas nazister. Nej, Åsa, du är givetvis inte socialist, utan kommunist.

  3. ”Empati med sina medmänniskor, helt enkelt”? och det gäller
    förstås alla människor på hela jordklotet, förutom den över
    en Miljon människor som röstat på S D, eller hur
    Åsa Lindeborg ? Själv tycker jag att alla kommunister, D. V. S
    Världens i särklass mest misslyckade system kan dra något
    gammalt över sig, det har inte fungerat någonstans, och
    kommer inte heller att fungera , det är bara att fråga alla
    gamla Östländer o Baltstater ifall dom vill ha systemet åter,
    och det senaste o tydligaste exemplet Venetszuela ?

  4. Och KOMMUNISMEN är ideologiskt uppdelad i ett stort antal syster-ideologier, alltså baserade på i princip samma grunder. Alltså leninism, trotskism, stalinism, nazism, fascism, islamism, maoism, socialism, maoism, röda khmeer, kulturmarxism, kulturliberalism, vänsterliberalism m fl. Skillnaden mellan dem är vilka resp hur deras regim anser ”den store ledaren” skall utses.
    Det kommunistiska språkbruket har nu i princip DÖDAT all demokrati i västvärlden. Notera hur alla partier, som etablerar ett ”icke kommunistiskt” språkbruk växer så det knakar, trots att de kommunistiska formuleringarna och propagandan hänger ut, förföljer, hatar etc. Det är alltså ett stort steg att vända sig till konservatismen – liberalismen är död.
    Nu begår de konservativa partierna ”harakiri”, genom att formulera om sina budskap/program till vänsterns språkbruk (retorik), i tron att de skall attrahera sympatisörer ur kommunistpartiernas följare. MEN DET ÄR TVÄRTOM. Byter de språkbruk, blir de också samtidigt oattraktiva för sökande personer, d v s dessa stannar som kommunister. Därmed är konservatismen nästan besegrad av kommunismen.

    Så skapas diktatur!

  5. Kommunism är bara inte en politisk åsikt det är mer än så det är en mental störning i förmågan att tänka klart.

    • Kommunism är även en sjukdom, kallad dyssemi. Tänka klart är stort, tänka rätt är större!

Kommentera