Vinter-OS i Stockholm 2026?

IDROTT. Den 23 juni 2019 tas beslut om vem som får vinter-OS 2026. Kandidater är Milano och Stockholm-Åre

-Pettersson tycker att det är självklart att vi ska arrangera ett vinter-OS av den anledningen att vi aldrig har gjort det trots att vi är en av de stora nationerna i vinteridrott med närmare 200 medaljer i vinter-OS totalt. Vi kan inte åka snålskjuts på andra nationer hur länge som helst. 

Vinter-OS och Paralympics 2026 är privatfinansierat. Det betyder att ingen kommun kommer att behöva betala någonting och inga garantier kommer heller att krävas. Den enda kostnad som hamnar hos skattebetalarna är för den yttresäkerheten, alltså polisen och tullens extraarbete. Men denna kostnad ska då ställas mot de extra inkomster staten får genom moms och andra skatter under ett Olympiskt Spel.

Genom IOK:s reformarbete ”Agenda 2020” har de ekonomiska förutsättningarna för att arrangera vinter-OS och Paralympics förändrats markant. Genomförandebudgeten för vinterspel med sin bas i Stockholmsregionen är ca 13 miljarder kronor, varav drygt 1 miljard kronor är en buffert för säkerhets skull.

Intäkterna kommer främst från IOK som garanterar majoriteten av genomförandebudgeten, resterande intäktsdel kommer från sponsorer, biljettförsäljning och merchandise. Budgeten innehåller inga offentliga medel. Budgeten har granskats av världens mest erfarna experter, den är realistisk och det är konservativt beräknade intäkter.

Snötillgång är inga problem eftersom nästan all snö vid internationella tävlingar tillverkas.

Idrott är fantastiskt…Kalla låg 25 sekunder efter…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem. 

Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.

Du kan även SWISHA till 0760 858 480 

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

 

13 thoughts on “Vinter-OS i Stockholm 2026?

  1. NEJ! NEJ! NEJ!
    Inget OS i Sverige. Även om OS ”finansierar sig själv” i princip, så tänk på alla de extraordinära samhällskostnader som uppstår sett mot det bl a massiva säkerhetspådrag som behövs. Polisen går ju redan på knäna. Militär skall absolut inte blandas in. Att ta ett OS innebär fritt fram för masskriminalitéten att ”expandera”.

    Dessutom kan Regeringen få ett motiv att ytterligare masshöja skatterna så att de kan finansiera ÖKNINGAR av massinvandring.

    Om Sverige tvärstoppar all typ av invandring, utom arbetskraftinvandring på visum (där arbete garanteras i mer än 1 år OCH att inga redan befintliga i Sverige kan ta jobben), studenter på visum, och kvotflyktingar direkt från UNHCR läger i anslutning till pågående krig, så kan jag acceptera OS. Absolut INTE annars!

  2. Ok Pettersson, vi har olika åsikter i detta ämne, tyvärr tror jag inte att statsminister 2026 kommer att heta Jimmie Åkesson utan det kommer att om inte inbördeskriget brutit ut att vara ett regeringsunderlag bestående av S,C,V,MP och IP (det nya islamistpartiet). Jag tror heller inte på kalkyler och beräkningar gjorda av diverse räknenissar från PK-sekten, utan det kommer att ställas en faktura till svenska folket i efterhand på samma sätt som för massinvandringen, nya karolinska och även snabbtågen om det nu blir av, här vet man inte ens om kalkylen säger 190 miljarder eller 350 miljarder SEK.

  3. För Stenbocks del,ligger det för långt i framtiden,och är av naturliga skäl därför ointressant. 😉
    Min inre känsla är likväl,att det vore bättre undvika,än visa upp all den skit som då förmerat sig ytterligare. I och för sig känner idag världen väl till det våldsland,som bildats i Norden.
    Men därför måste man ju inte nödvändigtvis ställa ut eländet,till allmän beskådan ! För övrigt är knappast den ökända islamska befolkningen, intresserad av Backhoppning o. Femmilen !
    Möjligen Biathlon p.g.a. av gevären,och Konståkning p.g.a. lättklädda flickor,kan bli utsålda för nya befolkningen.

  4. Usch sport i snö, nej det kommer inte funka, 2026 kommer sverige vara snöfritt och vi kommer ha panik och ångest över klimateriet,, det har faktiskt Greta sagt.

  5. Ett galet projekt som bara kostar en helsikes massa pengar helt i onödan. Jag ser ingen som helst anledning att Sverige skall arrangera dessa löjliga och fjantiga sporttävlingar!
    Dom som vill hoppa högt och springa fort får väl göra det om dom vill, men naturligtvis på egen bekostnad! Varför ska jag betala för deras böjelser? Har man en hobby så skall man naturligtvis också bekosta den själv och inte förvänta sig att bli servad både med det ena och det andra!
    Om jag samlar på frimärken, äggkoppar eller fjärilar så är det min sak och jag själv som betalar, det byggs inga arenor eller färdigklippta gräsmattor eller klätterställningar för mig/oss!
    Jag är trött på hysterin och masspsykosen kring sporttävlingar! Det går till såna överdrifter så man häpnar. Och nu förstår jag också varför dom intresserade också kallas för sportfånar!
    Hör här!
    När det blir ett ”mål” då visas det först precis som det gick till, sedan flyttas kameran och den fantastiska händelsen visas från vänster och sedan från höger. Därefter får man se det bakifrån och uppifrån och för dom som ändå inte har fattat så visas alla varianterna nu i slowmotion.
    Men, det finns naturligtvis fortfarande dom som inte har förstått och för dom erbjuds nu att lyssna till förklarande och nyfrälsta sport specialister som detaljerat och ingående förklarar det fantastiska som hänt.
    Därefter skall naturligtvis sportsmännen själva intervjuas om det fantastiska som hänt, hur dom hade planerat och tänkt och inte minst vad dom ätit till frukost och hur var och när dom sov…
    Ja Ni förstår, eller kanske inte..?

  6. Petterson har blivit naiv 😉 och ett nej är ett nej.

    OS – kommittén har haft motstånd från dag ett men som en fluga eller väldigt påstridig – manlig – påverkad – restaurangbesöket kör de på ända tills motståndet veknar av ren utmattning. Därför, tryck upp en stor röd skylt med tre tydliga bokstäver N – E – J i fejan på OS – generalen.

    Har vi hört det förut – kommer inte att belasta kommunen, ingen ekonomisk risk – Sandviken tjänar pengar o.s.v. Säger man inte så inför varje OS, går inte varje OS med förlust. Eller kanske vi måste ”ta ansvar” så att ”barnen” får hoppa, springa och skida lite.

    Sen ger jag mig sjutton på att jag redan betalat en massa pengar till OS:et som jag inte ska betala något för. För vem har betalat alla bjudluncher, ansökningar, resor, mutor m.m. Eller de pengarna kommer kanske från samma oändlighetskassakista där man hämtar migrations – pengarna.

    • Nej, varje OS går inte med förlust, ett och annat har gått med vinst, men de är lätträknade. Men jag talar inte om pengar utan om att vi som idrottsnation borde ordna ett vinter-OS eftersom vi aldrig gjort det.

      Sedan vet jag inte vad du menar med ett nej är ett nej. Vem har sagt nej? Ansökan är inlämnad, regeringen har godkänt den och någon folkomröstning har jag inte hört talas om. Opinionsmätningar visar både för och emot, medierna verkar emot men de har fel för det mesta.

      • Det finns en anledning till att vi aldrig haft ett vinter – os. Och det är brist på snö, backar och anläggningar. Och nu har vi tydligen även el – brist.

        Det har hela tiden varit ett svalt intresse, både bland politiker, media (förutom sporten) och allmänheten. Nu har man, efter ett antal undersökningar lyckats pressa upp siffran till 50% intresserade (jämfört med Italiens 80%) efter ett väldigt ”tjatande”.

      • Fred, det är ingen brist på snö eftersom man tillverkar snön och de flesta anläggningar finns redan. Därför är spelen utspridda mellan Stockholm, Falun och Åre. Det vi saknar är banor för kälksporterna bob, rodel och skeleton, därför samarbetar Sverige med Lettland som har fina banor.

        Det jag tycker är konstigt är att Miljöpartiet är för trots allt resande ett Olympiskt spel medför.

  7. Tyvärr Pettersson, för mig är det lika självklart att vi inte skall arrangera ett OS i Sverige, detta på grund av de ej kalkylerade kostnader som alltid kommer i efterhand och vårt land har som vi vet andra större kostnader framför oss som sannolikt kommer att mer eller mindre knäcka vårt land. Det handlar om att återställa försvaret, att betala för den pågående massinvandringen som aldrig tar slut, att försöka behålla en hyfsad välfärd framöver.

    • Min största invändning mot OS är dels att kalkylen sannolikt har utförts av samma typ av människor som räknade på massinvandringen och hur vinstgivande denna skulle vara och där har vi ju ett resultat eller hur, dels att detta evenemang skulle bli ett propagandajippo för den svenska regimen och det vill jag helst undvika.

      • Nisse, du vet väl att ingen räknat på kostnaden för massinvandringen. Det kanske blir en propaganda för regeringen och jag hoppas statsministern 2026 heter Jimmie Åkesson.

        Vinter-OS och Paralympics 2026 är privatfinansierat. Det betyder att ingen kommun kommer att behöva betala någonting och inga garantier kommer heller att krävas.

        Den enda kostnad som hamnar hos skattebetalarna är för den yttre säkerheten, alltså polisen och tullens extraarbete. Men denna kostnad ska då ställas mot de extra inkomster staten får genom moms och andra skatter under ett Olympiskt Spel.

        https://stockholm-are2026.com/stockholm-are-2026/spelens-ekonomi/

  8. Ett OS i Sverige skulle som allt annat i landet förvandlas till ett stort multikulti/hbtq event.
    Så i två veckor skulle världen få förundras och skratta åt den humanitära staten.
    Det kanske är bättre något riktigt land får OS.

Kommentera