BROTTSLIGHET. Ali Kanbar dömdes i maj 2018 av Solna tingsrätt till två års fängelse för vållande till annans död, herr Kanbar tyckte straffet var hårt och överklagade. I januari 2019 skulle Svea Hovrätt ha avgjort målet men Ali Kanbar uteblev och därmed gäller tingsrättens dom, rapporterar Nya Tider.
-Pettersson säger att straffet är löjligt, jag anser att ett mordåtal hade varit befogat, eller i varje fall maxstraff för vållande till annans död som är sex år. Ali är 20 år när han sätter sig på en stulen motorcykel, han har inget körkort, är grovt påverkat, kör vårdslöst på en gång och cykelväg, kör på en promenerande kvinna och smiter från platsen. Kvinnan avlider. Med rabatt blir det nu 16 månader i fängelse. Dessutom är Ali Kanbar misstänkt för nya brott under tiden han väntat på Hovrättsdomen.
Även om Kanbar är svensk medborgare så borde medborgarskapet tas ifrån honom och han skickas till Libanon där han kan fortsätta hylla Hizbollah som han gör på sin Facebook.
TIDIGARE 2018-05-31. Två års fängelse för att ha mördat Helin Burkay med motorcykel
BROTTSLIGHET. Ali Kanbar är 20 år, när han sätter sig på en stulen motorcykel, han har inget körkort, är grovt påverkat, kör vårdslöst på en gång och cykelväg, kör på en promenerande kvinna och smiter från platsen. Kvinnan avlider.
Efter krocken ringer inte Ali Kanbar efter ambulans utan tar sig ifrån platsen. Den påkörda kvinnan lämnar han kvar, liggande livlös fastklämd i motorcykeln.
Innan har ger sig av säger Ali till sin passagerare att ringa en kompis som ska hämta upp honom på en plats längre bort. Hans vänner plockar upp honom och skjutsar honom till sjukhus. Där han grips nästa dag.
Den mördade kvinnan var Helin Burkay som arbetade som läkare på olika äldreboenden i Järvaområdet och var på väg hem efter jobbet måndagen den 3 april förra året. Hon hade jobbat i Tensta och valde att gå hem till Kista via Järvafältet. Helin Burkay hade två barn.

Solna Tingsrätt mål nr B 2686-17:
DOMSLUT: Brott som den tilltalade döms för
- Vållande till annans död, grovt brott, 3 kap 7 § 2 st brottsbalken
2017-04-03 - Grov vårdslöshet i trafik, 1 § 2 st trafikbrottslagen (1951:649)
2017-04-03 - Olovlig körning, 3 § 1 st 1 men trafikbrottslagen (1951:649)
2017-04-03 - Grovt rattfylleri, 4 § 2 st och 4 a § trafikbrottslagen (1951:649)
2017-04-03 - Smitning från trafikolycksplats, grovt brott, 5 § 1 st och 2 st trafikbrottslagen
(1951:649) 2017-04-03 - Ringa narkotikabrott, 1 § 1 st 6 p och 2 § narkotikastrafflagen (1968:64) 2017-04-03
Påföljd Fängelse 2 år
-Pettersson undrar om ni tycker straffet är rimligt, det jag ser som ett mord, ser tingsrätten som vållande till annans död, alltså en olycka.

TIDIGARE 2017-04-08. Kvinna mördad med motorcykel
INVANDRARVÅLD. Den här ”olyckan” borde kanske också betraktas som ett terrorbrott eller i varje fall överlagt mord. En kvinna i 50-årsåldern som i måndags var ute och promenerade på en grusväg vid Eggeby Gård, Tensta när hon blev påkörd av en motorcykel. Hon skadades svårt och fördes med helikopter till sjukhus. På fredagsförmiddagen avled hon av skadorna.
De två personerna som befann sig på motorcykeln greps samma dag som påkörningen. Föraren är anhållen misstänkt för bland annat grovt vållande till kroppsskada, grov vårdslöshet i trafik och smitning. Passageraren är inte längre misstänkt för brott.
Thomas Sandin, kommissarie på Järvapolisen och ärendets förundersökningsledare, säger att händelsen inte är att betrakta som en olycka.
– Det är ett otroligt allvarligt brott. Här är det någon som är ute och promenerar och helt plötsligt inte finns längre.
Enligt Thomas Sandin ligger olycksplatsen i ett uttalat problemområde och polisen tar nu krafttag mot den vårdslösa körningen.
Polisen uppger att de flesta mopeder och motorcyklar som buskörs i området är stulna. De används ofta som transportmedel vid personrån, butiksrån och narkotikabrottslighet i Järvaområdet.
Christoffer Bohman, biträdande områdeschef i Järva, säger i ett pressmeddelande att polisen ser det intensifierade arbetet mot den aggressiva körningen som ett medborgarlöfte.
Efter avräknad häktestid och frigivning efter 2/3 av tiden på något av Kriminalvårdens fina fullservade hotell så är denna kriminella parasit snart ute igen och kan köra ihjäl fler oskyldiga !
Så han sitter i fängsligt förvar nu åtminstone?
NEJ PÅ HOTELL, Sverige har inga fängelser !
”Ali Kanbar uteblev”, man blir ju lite ledsen och nerstämd.
Politrukerna som frågar sig varför vi, befolkningen som INTE har säposkydd känner oss oroliga att det skall hända våra kära och nära något. Dessa bestar som bestulit vårt land påhejade av politiker djävlar. Kan bara hoppas att de drabbas hårt och skoningslöst. Då kanske de förstår
Är det så i dagens Sverige, att ett människoliv är ingenting värt?
Inte om det handlar om den vita befolkningen verkar det som.
Bara vissas liv !!!!!!!!
Man kräks på alla flata så kallade straff i detta sjuka land !!! Till dessa personer som delar ut alla löjliga straff till höger och vänster hoppas jag att det drabbar dom själva en dag!!!!