MELLANÖSTERN. Danmark kommer inte att finansiera grupper som främjar BDS eller ifrågasätter Israels legitimitet. Danmarks utrikesminister Samuelsen tillkännagav detta efter ett ökat missnöje över politisering och missbruk av danskt bistånd.
Läs mer på Times of Israel.
BDS är Bojkott, Desinvestering och Sanktioner – Palestinagrupperna.
-Pettersson säger att palestinierna har fått bistånd, mest per capita i världen i 70 år men det har inte hjälpt …

***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
Sörmlands Sparbank Konto 8257-8 93 341 516-8 (olika banker har olika system), Sparbanken tillhör Swedbank och det femte siffran, 8:an, är speciellt för dem.
Paypal garanterar att vi eller någon annan obehörig inte kan se dina betalningsuppgifter. Se till höger i datorn och längre ned i mobilen.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
31 10 2018 at 20:35
Under hela min levnad så länge jag kan minnas har man pumpat in bistånd till Afrikanska länder, men har det hjälpt? nej knappast,
dom flesta länder står och stampar på samma fläck, får en Afrikan
bara dansa o hoppa och tillverka nya Afrikaner så verkar dom nöjda.
Fast en del klanhövdingar har blivit omåttligt rika på att lägga under sig stora delar av dessa bistånd.
GillaGilla
31 10 2018 at 20:31
Margot Wallström säger att då måste vi höja skatten så att vi kan kompensera antisionisterna för deras bortfall av bidrag från Danmark. Det är inte billigt att driva en omfattande terroristsrörelse påpekar Margot.
GillaGilla
31 10 2018 at 20:29
Jo Pettersson, det har hjälpt dem att skaffa fler o mer avancerade vapen, och Svenska skattebetalare bistår( mot sin vilja) till dessa vapen,
detta tycker Margot är okej!?
GillaGilla
31 10 2018 at 18:17
det biståndsindustriella komplexet måste demonteras. Det har pumpats in triljoner i afrika. Ingen utveckling
GillaGilla
31 10 2018 at 17:06
Det är ju fantastisk. Sverige är nu utan jämförelse den mest antisemitiska nationen i Europa.
Under Andra Världskriget samarbetade sossarna med Hitler, nu är det judehatarna i Mellanöstern de samarbetar med.
GillaGilla
31 10 2018 at 16:45
Eriksson säger att fortsätter det så här så är det snart Sverige som behöver bistånd. För övrigt verkar alla andra länder göra och tänka fel utom Sverige så klart, enligt ledande politiker.
GillaGilla