BROTTSLIGHET. En 45-årig man som dömts för bland annat misshandel av en kvinna åtalas för våldtäkt på samma kvinna efter att olagligt ha tagit sig in i landet, skriver Sydsvenskan.
Efter ett sex månader långt fängelsestraff för flera fall av misshandel, olaga hot och övergrepp i rättssak mot kvinnan utvisades mannen till det land i Europa där han är medborgare. I straffet ingick även förbud för honom att återvända till Sverige fram till den 1 november 2021.
45-åringen släpptes ur fängelse förra året och utvisningen verkställdes. Men i höstas återvände han med falska id-handlingar.
Gång på gång larmade Malmökvinnan polis om att hennes utvisningsdömde expojkvän var tillbaka i landet, och trakasserade henne. Men inget hände. Till slut trängde mannen sig in i kvinnans bostad och våldtog henne, enligt åtalet.
Mannen åtalas nu för våldtäkt och ofredande mot kvinnan, samt för att ha hotat hennes dotter. Han nekar till anklagelserna. Han åtalas även för att ha uppehållit sig illegalt i Sverige och för att ha använt falska id-handlingar, brott som han erkänner.
-Pettersson säger att Sverige är fantastiskt, och undrar vad polisen gör? Vi har visserligen färre poliser nu än för fyra år sedan per capita trots löften om motsatsen. Men var gör de 20.000 som finns.
- De hinner inte med småbrott
- De hinner inte med att upprätthålla ordning och skydda medborgarna
- De skyddar inte gränserna
- De hinner inte utreda våldtäkter, skottlossningar och mord
Vad gör polisen?
Det är något allvarligt fel, inte bara hos politiker utan i en stor del av offentlig sektor. Vi har bland världens högsta skatter men ändå fungerar mycket dåligt och mindre bra. Enskilda personer har ett visst ansvar när de är lata, inte tar ansvar osv. men det stora felet måste ligga i den sönderbyråkratiserade politiken. Det utreds, görs en handlingsplan med genusperspektiv, papper och mejl skickas runt och sedan händer ingenting förrän nästa utredning.
Ett exempel är skogsbranden i Västmanland 2014, den utreddes och det skrevs minst 26 rapporter, nu när det brann i somras ska det utredas och rapporteras igen…
***
Vad jag förstått sitter poliserna fast på kontoret större del av sin tid pga av den byråkrati som förvärrades iom Dan Eliassons omorganisation.
Om polisbristen:
Delcitat från Expressen:
Polisavhopp ingick i regeringens beräkningar
Krisen inom polisen fortsätter och bristen på personal är akut.
Nu kan Svenska Dagbladet avslöja att regeringen redan 2014 var inställd på att det inte gjorde något om man förlorade tusen poliser på omorganiseringen.
Gång på gång har det rapporterats om krisen inom Polismyndigheten.
När Stefan Löfven var på en resa i Svenljunga och Kinna förra veckan (år 2014 min anm.) sa statsministern till Svenska Dagbladet att den nuvarande regeringen satsat på att poliserna ska bli fler från dag ett.
Men nu kan tidningen avslöja att regeringen räknade med att det kunde bli avhopp i samband med omorganisationen.
På ett möte i december 2014 ska flera polischefer ha fått reda på att det inte var så viktigt hur många poliser som fanns.
”19 000 eller 20 000 poliser spelar ingen roll”, sa Anders Ygeman då till landets samlade polischefer, uppger källor för SvD.
Enligt tidningen ska han ha fått medhåll av den nytillträdda rikspolischefen Dan Eliasson. (Publicerat 15 nov 2017)
Slut delcitat
Läs gärna vidare på länken nedan:
https://unv.is/expressen.se/nyheter/polisavhopp-ingick-i-regeringens-berakningar
Rättelse:
Stefan Löfven besökte Svenljunga och Kinna i början på november 2017. (Inte år 2014 som jag skrev ovan)
konfliktfega svenskar törs ej att säga namn på landet. Jag kan gissa var kan man få förfalskade ID: Kosovo eller Albanien.
För att få Sverige på fötter igen krävs att 100 tals myndigheter skrotas tjänstemannaansvaret införs och lagboken bantas rejält.
De kommer tillbaka lika fort igen, är lika bra att göra som J.Å sa i barn-TV att ingen som bott i Sverige ett tag ska inte utvisas med tvång !
Oj, där blev det många och bara tummar ner !
Inte säga något negativt om J.Å SD inte men det är bra med argument för och emot det håller liv i debatter och så fungerar det i en äkta demokrati.
Facial recognition technology catches impostor trying to enter US illegally at airport, officials say
http://www.foxnews.com/us/2018/08/24/facial-recognition-technology-catches-imposter-trying-to-enter-us-illegally-at-airport-officials-say.html
Är det så lätt för utvisade att skaffa falska papper? Om nu polisen blir larmade att en utvisad våldsman är tillbaks i landet, borde det vara en angelägen utryckning utan tvekan. Jag ser att Sverige verkar vara Ankeborg i mångt och mycket.
Stäng Sveriges gränser, upprätta kontroller på vad och vem som kommer in i vårt land !
Mycket bra början. Men, det behövs också redas ut vem och vilka som är i landet och om de som säger sig vara här och uppbär bidrag fortfarande är här.