Två kvinnliga schweiziska politiker yttrade sig väldigt olika om denna händelse (se nedan):
”Nationalrätin Céline Amaudruz (SVP/GE)”
”Natascha Wey (36), Co-Präsidentin der SP Frauen”
(SVP – Schweizerische Volkspartei v.s SP – Sozialdemokratische Partei der Schweiz)
Artikel i Blick, delvis översatt till svenska:
Attacken i Genève chocker Schweiz! På onsdagen misshandlade fem eller sex män fem kvinnor utanför Disco Petit Palace i centrala Genève. Två blev allvarligt skadade, en föll i en koma. Hennes tillstånd är fortfarande kritiskt.
Under tiden söks förövarna i Frankrike. Pierre Fillard, biträdande åklagare i Annecy, bekräftar ”20 minuter” att en begäran har mottagits från Genèves myndigheter. Enligt ögonvittnen sägs förövarna ha flytt i en bil med franska registreringsskyltar.
Amaudruz: ”Män från dessa länder har ingen respekt för kvinnor.”
Ett ögonvittne hade pratat med en av förövarna och sa till Le Matin Dimanche, det rörde sig om en Maghreb, alltså en nordafrikan. Han var högst 20 till 22 år gammal och åtföljd av minst tre unga män som såg liknande ut.
SP-Frau Wey ser emellertid ingen koppling mellan brottet och förövarnas ursprung: ”Våld mot kvinnor känner ingen hudfärg, härkomst, social klass eller religion. Det är ett överallt förekommande fenomen.”
P.S.
Att män i allmänhet utsätter kvinnor för våld i större utsträckning än tvärtom förnekar ingen.
Ingen förnekar heller att etniskt schweiziska eller för den delen etniskt svenska män ibland ligger bakom.
Dock när media, politiker och andra förnekar att en enorm överrepresentation föreligger hos vissa grupper, speciellt när det gäller grova misshandelsfall (och det inte bara av kvinnor), blottlägger det en enorm feghet och oärlighet som förtjänar all vår kritik.
Om ett land i slutändan störtas i kaos och elände eller inte avgörs av i vilken omfattning våldet tilläts växa/spridas. Redan en överrepresenation av en faktor 10 hos vissa i Schweiz eller Sverige snabbt växande grupperingar kan inom en snar framtid bringa dessa länder på fall. Där situationen i Sverige är betydligt värre och på så sätt flaskpost från framtdien för Schweiz.
Visst varje person är att döma av sina handlingar. Dock kunskap och erfarenhet om gruppers förållnadssätt måste ligga till grunden när ett land lägger fast sin immigrationspolitik, allt annat är totalt vansinne.
Man kan också fråga sig om hur bedömningen av en enskild kan göras då knappt någon av dessa ”lycksökare” har giltiga ID handliger och även i de ytterst få fall där sådana föreligger, finns i nomaltfallet inga tillförlitliga uppgifter om tidigare brottslighet (vad som är ett brott i t.ex. Schweiz kan vara fullt legalt, eller det bortses från straff, i ett annat land), utbildning etc.
Och även om tillförlitliga uppgifter skulle föreligga i några fall, skulle en klar om än lägre överrepresentation kvarstå. Den enda konsekvensa logiken av detta är att vissa grupper måste utestängas helt, så långt som det bara på något sätt går, från att immigrera.
Tingsrättsdomar 2012-2017, sexueltt våld och överrepresentation:
”En algerisk man är alltså, enligt studien, i runda tal 3 000 gånger mer sannolik att dömas för överfallsvåldtäkt än en svensk man.”
Dessutom, att Islam sanktionerar/föreskriver våld mot bl.a. kvinnor och icke mohammedaner är väl känt. Den som tvivlar, recherchera gärna själv.
I Schweiz verkar mångkulturen verkligen ha slagit igenom, det visade inte minst EM-veckan som sändes på TV !
Genève’s närhet till det redan långt islamiserade Frankrike gör sig igen märkbart.
Om de anser att vi måste minska våldet, varför importera dessa misogyna män utan asylskäl.
Att ökningen av våldet inte syns beror på att svenskarnas brott minskat.
Men som sagt var, har man olika fomer av förklaringar baserat på etnicitet, kultur o.s.v. då gäller väl det alla. Är strul på jobbet, fartböter m.m. acceptabla förklaringar. Tror inte det.
Det är som vanligt den lilla rasisten som tittar fram. Alltid beredd att bortförklara invandrares brott trots bevis på överrepresentation.
Fråga kvinnorna som blir våldtagna om de tyckte det var bättre att bli våldtagen av någon som invandrat.
Ingenstans hör jag något försvar av mäns övergrepp på kvinnor, men alltid hörs de godhjärtades undanflykter för invandrare.
Ytterligare en realitetsförnekare/lögnare:
http://www.friatider.se/kraftigt-minskat-st-d-f-r-m-ngfald-bland-kvinnor
”Vänsterakademikern Fereshteh Ahmadi, som är ansvarig för studien, skyller den negativa trenden på ”medier” och politiker.”