INRIKES. Debattören Ann Heberlein har sagt upp sig från sin lektorstjänst vid Lunds Universitet, rapporterar tidningen Lundagård. Enligt tidningen nämnde Heberlein avhoppet i en kommentar till en diskussion på Facebook startad av civilrättslektorn Jakob Heidbrink, där han vill diskutera den påstådda vänstervridningen inom akademin. Heberlein skriver att hon fått nog av att motarbetas och ifrågasättas.
”Den svenska akademien – läs humaniora och teologi – är en ankdamm där bara ankor med vänstersympatier får plats. Hälsar en borgerlig anka som valde att säga upp sig från en fast lektorstjänst på LU”, skriver Heberlein med tillägget: ”Äntligen kan jag andas”.
Ann Heberlein har länge varit en kontroversiell samhällsdebattör som stegvis intagit mer borgerliga och invandringskritiska ståndpunkter. I juni deklarerade hon att hon ville kandidera till riksdagen för Moderaterna, men i partiets provval i september hamnade hon på en sjätteplats i sin valkrets.
04 10 2017 at 11:01
Man måste önska henne välkommen till den riktiga verkligheten.
GillaGilla
04 10 2017 at 10:37
Nu är det iofs över 20 år sedan jag var med i universitetssvängen, men då, inom naturvetenskapen, tyckte jag kulturen var ganska sund, ingen uppenbar indoktrinering och det trycktes på ett kritiskt tankesätt.
GillaGilla
04 10 2017 at 10:25
Kristersson är vald helt utifrån att han är helt ofarlig för en framtid som skulle gynna Folket. Det måste vi landa i denna dag som nu är. Sluta tro på sagor. Reinfeldt styr fortfarande tänkandet
GillaGilla
04 10 2017 at 06:14
Det enda som möjligen skulle hjälpa Kristerson till bättre opnionssiffror vore nog att inleda sin tid som partiledare med att göra avbön och be om ursäkt för den skada partiet åsamkat landet under tidigare ledning och i handling visa att man menar allvar. En fortsatt ”von-oben” attityd på det vanliga inkörda spåret är det fel tid för och kommer att innebära en fortsatt kräftgång.
GillaGilla
03 10 2017 at 22:08
Jag gillar henne, hon är en tuff tjej.
GillaGilla
03 10 2017 at 20:52
Att Ann Heberlein hamnade först på sjätte plats vid moderaternas provval. Detta visar med all tydlighet, att man inte förstått, varför M rasar i varenda opinionsundersökning.
Arvet från Reinfeldt är svårt att göra sig av med.
Jag gissar att tappet kommer att fortsätta.
Nye partiledaren Kristersson verkar ju inte heller vara ett fall framåt.
GillaGilla
03 10 2017 at 19:15
Heberlein: ”Sanningen vinner alltid över lögnen.”
”Häromdagen stötte jag på en bekant när jag rusat in på en bensinstation för att köpa mig en kaffe. Mannen ifråga var doktorand vid Lunds universitet samtidigt som jag.
Nuförtiden ser jag bara honom flimra förbi på sociala medier.
Där är han extremt aktiv: Han jagar nazister, rasister, fascister, ja alla som hotar hans världsbild.
Jag är en av hans ”fiender”. Med märklig nit läser han allt jag skriver, och oavsett vilket ämne jag behandlar avfärdar han det som ”fascism”.
http://www.gp.se/ledare/heberlein-sanningen-vinner-alltid-%C3%B6ver-l%C3%B6gnen-1.4369158
GillaGilla
03 10 2017 at 19:00
Ann H är kanske och förhoppningsvis den person som kan få sveriges befolkning att förstå att partipolitik inte är det viktigaste………….Sverige är viktigast !
GillaGilla
03 10 2017 at 18:32
Bra att Anne Heberlein markerar mot vänstervridningen på alla
viktiga områden. Skolor universitet högskolor verkar alla stå till
vänster om Jonas Sjöstedt i åsikter.
Varför inte ta steget fullt ut och söka sig till Sveriges enda opposition
Sverigedemokraterna Anne,? Dom andra sju kör ju samma politik, men
käbblar om skitsaker, för övrigt har inte Svenska folket sagt ja t
kommunism, men det är den politik vi erbjuds på alla områden!
GillaGilla
03 10 2017 at 22:41
Vem kan nå Ann för att bjuda in henne till SD?
GillaGilla
04 10 2017 at 03:52
Lysande korrekt. Ann får/bör vända kappn dit vinden blåser. En mogen kvinna med mogna åsikter i motsats till (S)entens partledare, 34 år som kryssar mellan skären på ett sjökort som är uppåner.
GillaGilla